107,6 FM

Norwescy urzędnicy odpowiedzą przed polskim sądem za rozbijanie rodziny

Sprawa pracowników norweskiego urzędu do spraw dzieci – Barnevernet, którzy bezpodstawnie odebrali polskie dziecko powinna być ponownie rozpoznana przez sąd. Takie postanowienie wydał Sąd Okręgowy w Tarnowie. Byłby to precedens, gdyż zagraniczny urzędnik jeszcze nigdy nie odpowiadał w Polsce za działanie wymierzone w polską rodzinę. Rodziców z Tarnowa reprezentują prawnicy Ordo Iuris.

Jak podaje Ordo Iuris, w noc sylwestrową 2015/2016 matka wraz z małoletnią córką podczas obserwowania noworocznych  fajerwerków zostały zaczepione przez będącą pod wpływem alkoholu, agresywną grupę młodzieży. Z tego powodu kobieta postanowiła wezwać norweską policję. Podczas przeprowadzania czynności spisywania zeznań rodziny, funkcjonariusze dostrzegli na stole otwartego szampana. Na tej podstawie uznali, iż rodzice małoletniej borykają się z problem alkoholowym. Niezwłocznie zawiadomili o tym fakcie urzędników Barnevernet, którzy siłą odebrali małoletnią, umieszczając ją w pogotowiu opiekuńczym. Dziecko wróciło do rodziców dopiero 4 stycznia 2019 r.

Po powrocie do Polski 18 stycznia 2016 r. matka złożyła do Prokuratury Rejonowej w Tarnowie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez norweskich funkcjonariuszy. 1 lutego 2016 r. zostało wszczęte śledztwo (o przestępstwo z art. 231 § 1 KK). Rodzinę reprezentowali prawnicy Ordo Iuris. Z uwagi na dwukrotną decyzję Prokuratury Rejonowej o umorzeniu postępowania, Instytut w imieniu rodziców wniósł akt oskarżenia przeciwko pracownikom Barnevernet. Mimo aktu oskarżenia, Sąd Rejonowy w Tarnowie postanowieniem z czerwca 2019 r. umorzył postępowanie przeciwko norweskim urzędnikom uznając, ich zachowanie nie ma znamion czynu zabronionego. Prawnicy Ordo Iuris złożyli zażalenie na to orzeczenie.

Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Tarnowie. Wydał on postanowienie o przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania. Sąd stwierdził w uzasadnieniu, iż „(…) właściwym forum do rozpoznania tej sprawy powinna być rozprawa. Zapewni ona nie tylko należną obu stronom kontradyktoryjność  w postępowaniu sądowym, oskarżycielowi umożliwi realizację zasad określonych w art. 2 § 1 pkt 1-3 k.p.k., zaś sądowi da szansę poprzez bezpośredni kontakt z dowodami na podjęcie rozstrzygnięcia opartego na prawdziwych ustaleniach faktycznych. Dopiero w zależności od tak poczynionych ustaleń faktycznych możliwa będzie ocena prawna zdarzeń objętych przedmiotem niniejszego postępowania”.

„Polskie państwo, którego emanacją w tym przypadku jest Sąd Rejonowy w Tarnowie powinno przeprowadzić wnikliwe postępowanie w sprawie, w której pokrzywdzonym jest małoletni obywatel z Polski. Niniejsze postępowanie ma charakter precedensowy, ponieważ wcześniej żaden urzędnik zza granicy nie odpowiadał karnie przed polskim sądem za niezasadne rozbijanie polskich rodzin – dodaje adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris.

« 1 »
 • KoperNick
  27.10.2019 08:33
  Karanie urzędników obcych państw przez polskie sądy w oparciu o polskie prawo to bardzo zły pomysł. Jutro może się okazać, że sąd w Emiratach skaże mnie za przestępstwo przeciw Koranowi, a sąd w Nowym Jorku zasądzi od Polski roszczenia dla organizacji żydowskich w wysokości 300 mld dolarów, bo tyle własnie chcą. Każdy kij ma dwa końce, z tym , że ten drugi koniec może okazać się znacznie grubszy. Poza tym ja nie chcę, aby Polska prowadziła agresywną politykę wobec kogokolwiek. Dla zasady.
  doceń 4
 • Dremor_
  28.10.2019 18:47
  A czasem nie jest tak, że Polacy w Norwegii mają przestrzegać tamtejszego prawa? Picie alkoholu w obecności dziecka skutkuje ograniczeniem praw rodzicielskich. Próby pociągania do odpowiedzialności urzędników obcego państwa za postępowanie zgodne z prawem tego państwa tylko ośmiesza organizację Ordo Iuris.
  doceń 1
 • Dremor_
  28.10.2019 18:55
  Proponuję rozważenie sytuacji odwrotnej. Rodzina z Afganistanu za Talibów przyjeżdża do Polski, po czym na terenie Polski chce najpierw obrzezać swoją ośmioletnią córkę, a potem wydać ją za mąż za czterdziestolatka. Polscy urzędnicy interweniują i odbierają dziecko rodzicom. Za ten czyn mają odpowiedzieć przed sądem koranicznym, który skazuje ich na chłostę. Widzicie absurd? Bo właśnie na takim absurdzie opiera się działanie Ordo Iuris.
 • gr3
  04.11.2019 10:59
  Po pierwsze nie imiennie, a obywatele są śledzeni w oparciu o operacje na karatach płatniczych.
  Po drugie, znów to totalitarne, arbitralne wnioskowanie urzędnika - kupił, znaczy wypił. Nie mógł sprezentować, wypić w towarzystwie, żona nie mogła kupić mężowi itp. To urzędnik wyrokuje. Nie liczy się stan faktyczny, tylko opinia urzędnika.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama