107,6 FM

Światowe Towarzystwo Medyczne przeciwko eutanazji

„Zdecydowanie sprzeciwiamy się eutanazji i samobójstwom wspomaganym” – napisali przedstawiciele Światowego Towarzystwa Medycznego, największej lekarskiej organizacji na świecie. „Ta deklaracja bardzo cieszy. Uważam, że zabijanie pacjentów przez lekarzy stanowi kolosalne ryzyko społeczne i jest zasadniczo sprzeczne z ich rolą jako tych, którzy mają pomagać w odzyskaniu zdrowia” – powiedział dr Gordon Macdonald.

Zdaniem szefa stowarzyszenia Care Not Killing (Troska, nie zabijanie) legalizacja eutanazji prowadzi do licznych nadużyć. „Przestajemy traktować pacjentów jednakowo. Zamiast troszczyć się o niepełnosprawnych, starszych i śmiertelnie chorych, zaczynamy na nich naciskać, aby zakończyli swoje życie” – wyjaśnił dr Mcdonald. Zwłaszcza że jest to dla klinik oferujących eutanazję bardzo dochodowy biznes. Np. w Holandii za każdy śmiertelny zabieg przeprowadzony przez lekarza firmy ubezpieczeniowe płacą klinice ok. 3000 euro.

Badania przeprowadzone w USA wykazały, że przepisy prawne mające zapewnić kontrolę nad nadużyciami nie działają. Na całym świecie szokują takie przypadki jak historia 23-letniej Kelly, która jest atrakcyjną kobietą, ma rodzinę i narzeczonego, ale jedyne rozwiązanie, jakie zaproponowali jej lekarze w związku z depresją, to eutanazja. Podobnie cierpiącemu na chorobę neurologiczną Rogerowi Foleyowi z Ontario wielokrotnie oferowano „medycznie wspomaganą śmierć” pomimo jego licznych oświadczeń, że chce żyć i wrócić do swojego domu.

We wrześniu Sąd Najwyższy w Quebecu odrzucił wymóg, zgodnie z którym osoba musi być nieuleczalnie chora, zanim zostanie zakwalifikowana do eutanazji. „Nadal nie jest jasne, jak to orzeczenie będzie interpretowane. Jest możliwe, że w praktyce będzie to eutanazja na życzenie” – mówi Mcdonald. „Takie rozwiązania sprawiają, że liczba eutanazji może drastycznie wzrosnąć. W stanie Oregon i Waszyngton ponad połowa osób kończących swoje życie jako powód podaje »strach przed byciem ciężarem«, a nie stan swojego zdrowia” – dodał.

« 1 »
 • paszczyk2
  29.10.2019 15:15
  "...zaczynamy na nich naciskać, aby zakończyli swoje życie". W Polsce jeszcze dzięki Bogu istnieje taki przepis w Kodeksie Karnym:
  Art. 151.

  Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama