107,6 FM

Katowicki IPN chce upamiętnić groby powstańców

- Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia - apeluje katowicki oddział IPN i czeka na informacje o takich miejscach.

W ewidencji, którą Instytut Pamięci Narodowej uzyskał z samorządu wynika, że znana jest lokalizacja 147 grobów. To znikomy odsetek wobec liczby 2 700 osób, które straciły życie w powstaniach śląskich i około 60 000 osób, które wzięły w nich udział.

Stąd akcja katowickiego oddziału IPN „Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia!” zaplanowana na lata 2019-2022, która będzie cyklicznie przeprowadzana na przełomie października i listopada.

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN chce stworzyć bazę ewidencyjną tych grobów na terenie województwa śląskiego. To pozwoli na opracowanie systemu opieki nad nimi i zapobiegnie ich likwidacji. A w uzasadnionych przypadkach na finansowanie remontów lub nawet ich odbudowanie.

Zgłoszenia do bazy będą przyjmowane na podstawie formularzy (dostępne na stronie internetowej) przesłanych na e-mail: grobypowstancowslaskich@ipn.gov.pl lub adres korespondencyjny oddziału IPN w Katowicach. Informacje o akcji pod numerem telefonu: 32/ 207 08 00, 32/ 207 08 03.

O akcji można dowiedzieć się również TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • mbtm
    30.10.2019 20:05
    Ludzie do ludzi strzelali, czasami do sąsiadów, nie widzę tu powodu do gloryfikacji tych osób. Ktoś mi chce powiedzieć że gdyby Śląsk wolą 60% mieszkańców pozostał w Niemczech(wynik plebiscytu), to Ślązacy byliby dzisiaj inaczej traktowani jak Bawarczycy bądź Serbołużyczanie?. Jeżeli nie byliby inaczej traktowani, to po co ludzie do ludzi strzelali?. I nie piszę tego bo chcę by Śląsk był niemiecki, po prostu w imię polityki ludzie mordowali innych ludzi, a teraz to są bohaterowie?!. Bohater to ktoś kto stawiał się nazistom, nie używając ich metod. Jak się mógł przeciwstawić ich metodom skutecznie?, jak wielu więźniów Auschwitz którzy ratowali ludzi, nie mordując nazistów, jak wielu sprawiedliwych wśród narodów świata, jak wielu ludzi żyjących obok siebie rozumiejąc że to iż polityk Hitler to oszołom, to nie znaczy że trzeba pluć na kolegę ze szkoły który mówi po polsku. Gdyby wszyscy tak myśleli, wojny by nie było. Wojna to wytwór polityczny, po każdej ze stron.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama