107,6 FM

Chorzów. Uruchomiono pierwsze w Polsce przejście dla pieszych dedykowane niewidomym i słabowidzącym

Chorzów jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowało się na nowoczesne rozwiązanie pomagającą niewidomym poruszać się w przestrzeni publicznej. Dzięki specjalnej aplikacji i urządzeniom zamontowanym na sygnalizatorze osoba niewidoma słyszy komunikat o kolorze światła.

Telefon powie osobie niewidomej czy może przejść przez jezdnie. Wszystko dzięki specjalnej aplikacji i czujnikom na sygnalizatorach. Takie rozwiązanie testowane jest w Chorzowie na przejściu dla pieszych przy ul. Siemianowickiej. To pierwsze miasto w Polsce, które zdecydowało się na takie rozwiązanie. - Mówi Tomasz Więcek,  kierownik projektu TOTUPoint:

Chorzów. Uruchomiono pierwsze  w Polsce przejście dla pieszych dedykowane niewidomym i słabowidzącym   Przykłady zastosowania systemu TOTUPOINT. System informuje o niebezpiecznych, niespodziewanych przeszkodach. FOTO /totupoint.pl

Jak ocenia takie rozwiązanie je Agnieszka Juranek z Polskiego Związku Niewidomych w Tychach?

Aplikacja nazywa się TOTUPOINT i jest bezpłatna. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi być może do systemu zostaną włączone kolejne przejścia. W Chorzowie już kilka lat temu podobne urządzenia zostały zamontowane m.in. na budynku Urzędu Miasta, Teatru Rozrywki i na Dworcu Kolejowym.

« 1 »

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama