107,6 FM

Pamiętają o tych, którzy odeszli w zapomnieniu

Krakowskie wspólnoty organizują Mszę św. i modlitwę w intencji osób, które zmarły bez domu. Dzieło Pomocy im. św. Ojca Pio porządkuje groby NN oraz swoich podopiecznych.

Mogiły, w których spoczywają osoby zmarłe w kryzysie bezdomności, są regularnie odwiedzane i porządkowane przez pracowników, wolontariuszy i podopiecznych Dzieła Pomocy im. św. Ojca Pio. Dbają oni o nagrobki nie tylko tych, którzy korzystali z pomocy Dzieła, ale także bezimiennych, na których grobach widnieje tabliczka "NN". Do tej pory, dzięki uczestnikom Dziełowego Centrum Integracji Społecznej udało się uporządkować kilkadziesiąt miejsc spoczynku osób bezdomnych.

Uczestnicy CIS-u, prócz typowych prac porządkowych, wykonują również drewniane płotki do ogradzania grobów. Powstają one w dziełowym gospodarstwie w Glichowie.

Jak podkreśla Wojciech Popielak, trener zatrudnienia w CIS, troska o groby zmarłych ma dwa wymiary. – Panowie uczą się rzemiosła, posługiwania konkretnym narzędziem, a przede wszystkim pokazują samym sobie i innym, że mogą robić dobre rzeczy i wykonywać je dobrze. To pozwoli im wejść na rynek pracy z wiarą i pewnością, że mogą więcej, a także uczy brania odpowiedzialności za to, co robią – wyjaśnia.

O tych, którzy zmarli w zapomnieniu, pamięta krakowska Wspólnota Hanna, inspirująca się życiem i przesłaniem bł. Hanny Chrzanowskiej. W najbliższy wtorek grupa zaprasza na Mszę św. o godz. 18 w kościele św. Mikołaja przy ul. Kopernika 9. Tuż po niej będzie można się rozgrzać i porozmawiać przy gorącej kawie i herbacie w salce pod plebanią.

Modlitwa za zmarłych bezdomnych odbędzie się także w kaplicy przytuliska braci albertynów na ul. Skawińskiej 5 na krakowskim Kazimierzu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19, również w najbliższy wtorek.

– Wierzymy, że po drugiej stronie w końcu znajdą bezpieczny dom, w którym będą mogli odpocząć i ich wszystkie rany zostaną opatrzone i uleczone – mówią organizatorzy, którzy u braci albertynów na Kazimierzu spotykają się co dwa tygodnie, by modlić się za ubogich, wykluczonych i doświadczających kryzysu bezdomności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama