107,6 FM

Wiemy o zaniepokojeniu w sprawie serialu "Iwan Groźny z Treblinki"

Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem "Iwan Groźny z Treblinki" i pilnie przyglądamy się sprawie - oświadczył rzecznik Netflixa po liście premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ukazanych w tej produkcji nieścisłości historycznych.

Słowa rzecznika z oświadczenia przesłanego mailem przywołuje w poniedziałek amerykański dziennik "Washington Post".

Wcześniej premier Morawiecki napisał list do szefa tej platformy Reeda Hastingsa w związku z nieścisłościami historycznymi w serialu "Iwan Groźny z Treblinki". Podkreślił, że ukazana w nim mapa Polski z zaznaczonymi obozami zagłady wprowadza w błąd i jest pisaniem historii na nowo. Premier liczy na poprawę błędu lub poinformowanie o nim widzów.

"Być może dla ich twórców to mało znaczące pomyłki, ale są bardzo krzywdzące dla Polski i naszym zadaniem jest stanowczo zareagować. Mam nadzieję, że moje argumenty spotkają się ze zrozumieniem osób zarządzających Netflixem" – wskazał szef rządu w Warszawie.

Miniserial dokumentalny "Iwan Groźny z Treblinki" (oryginalny tytuł: "The Devil Next Door") opowiada o Iwanie Demianiuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym, strażniku niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej. W pierwszym odcinku serialu pokazano mapę Polski w dzisiejszych granicach z zaznaczonymi niemieckimi obozami zagłady, m.in. Auschwitz, Sobiborem, Treblinką i Płaszowem. Na amerykańską produkcję zareagował m.in. polski MSZ.

« 1 »
 • marbie
  12.11.2019 08:48
  "Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem "Iwan Groźny z Treblinki" i pilnie przyglądamy się sprawie" - oświadczył rzecznik Netflixa. Przykład drwiny. Pilnie będą się przyglądali efektom swojej prowokacji.
  doceń 18
 • Dremor_
  12.11.2019 10:03
  W sumie niczego innego, poza takim oświadczeniem nie można się było spodziewać. Natomiast w świat, poza oświadczeniem Netflixa poszła załączona do niego depesza, tłumacząca kontekst sytuacji. A w niej, że Polacy są uczeni i przyzwyczajeni do narracji historycznej, że byli tylko ofiarami, przez co mają problem z uznaniem własnych win z czasu wojny. Czyli jest jeszcze gorzej, niż było. Z mało znaczącej mapki w jakimś serialu zrobiła się depesza na cały świat, że Polska neguje udział swoich obywateli w Holokauście.
 • Muminekk
  13.11.2019 20:51
  Zasada judaizmu-" kto ratuje jednego jakby......"
  doceń 0
 • Muminekk
  13.11.2019 20:52
  A co z żydowskimi kapo w obozach i policją w gettach?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama