107,6 FM

Radlin. Chmura dymu z okolicznej hałdy budzi obawy mieszkańców. Będzie stacja pomiarowa

Chmura dymu męczy mieszkańców Radlina. Wygaszana od wielu lat pokopalniana hałda zaczyna coraz bardziej doskwierać okolicznym mieszkańcom. Firma, która zajmuje się rozbiórką hałdy, zapewnia, że uciążliwości ograniczane są do minimum.

Mieszkańcy Radlina chcą stacji pomiarowej, która zmierzy zanieczyszczenia powietrza, jakie wydobywają się z okolicznej hałdy. Od 1999 r. trwa jej rekultywacja. Nieznany jednak jest skład unoszącego się z niej pyłu. Na ostatnim spotkaniu z firmą zajmującą się wygaszeniem hałdy mieszkańcy usłyszeli deklarację, że taka pomiarowa stacja powstanie. Mówi zastępca burmistrza Radlina Zbigniew Podleśny:

Na razie nie wiadomo, kto miałby sfinansować budowę takiej stacji. Maciej Thorz z Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim sugeruje, by był to mobilny punkt pomiaru zanieczyszczeń:

Mieszkańcy mówią, że niewiele wiedzą o pyłach, które emituje hałda:

Temperatura materiału na hałdzie jest wysoka, co powoduje wysoki poziom dymu i pyłu. Mieszkańcy obawiają się o zdrowie:

Firma zobowiązała się do tego, że jeżeli wiatr będzie miał niekorzystny kierunek, a pył będzie przemieszczał się w stronę domów, tymczasowo przerwie prace.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama