107,6 FM

Katowice. Konferencja naukowa o powstaniach śląskich

Na Wydziale Teologicznym UŚ odbyła się konferencja naukowa "Obraz powstań śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej".

Jest ona zwieńczeniem pierwszego etapu praz związanych z projektem "Panteon Górnośląski drugiej Rzeczpospolitej, badania naukowe".

Wielki kanclerz Wydziału Teologicznego abp Wiktor Skworc zauważył, że upamiętnienie losu Górnego Śląska i Górnoślązaków dokonuje się w kontekście rocznicy trzech powstań śląskich. Zwrócił też uwagę, że "wyrazem upamiętniania tych wydarzeń było niedawne odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie”.

W swym wystąpieniu nawiązał do idei Górnośląskiego Panteonu, który powstanie w podziemiach katowickiej katedry Chrystusa Króla: "ma być miejscem pamięci o ludziach, którzy w minionym stuleciu w znaczący sposób wpisali się w historię Górnego Śląska i Polski”.

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy słowo do uczestników skierowała Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca głowy państwa. – Proszę przyjąć słowa uznania za inicjatywę i za starania na rzecz zachowania bogactwa kulturowo-społecznego ziemi śląskiej, w tym dziedzictwa powstań śląskich; powstań, które jak podkreślił prezydent Andrzej Duda w swym przemówieniu z okazji narodowego Święta Niepodległości niespełna tydzień temu, odzyskały dla nas tę tak ważną część późniejszej II Rzeczpospolitej, część przemysłową o tak wielkiej tradycji pracy, ale też część, która zawierała tak niezwykłe i naturalne bogactwa naturalne, dzięki którym II Rzeczpospolita mogła się odbudowywać szybciej – powiedziała do zebranych. Przypomniała, że w 100. rocznicę I powstania śląskiego podczas całego 2019 roku odbywa się wiele wydarzeń upamiętniających zrywy powstańcze Górnoślązaków. – Rok 2019 jest szczególnym czasem docenienia wkładu Śląska w kształtowanie i rozwój Niepodległej – podkreśliła doradca prezydenta.

Katowice. Konferencja naukowa o powstaniach śląskich  

W specjalnym liście skierowanym do uczestników konferencji, odczytanym przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, premier Mateusz Morawiecki napisał: "Dzisiejszym wydarzeniem wieńczycie Państwo pierwszy etap projektu »Panteon Górnośląski – badania naukowe«. Wiem, że ta cenna inicjatywa przysłuży się powstaniu w podziemiach archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach tak oczekiwanej instytucji ukazującej dorobek kulturowy tej ziemi. W Panteonie Górnośląskim nasi rodacy będą mogli zapoznać się z dokonaniami wybitnych postaci regionu; ludzi, którzy swą pracą i postawą współtworzyli potencjał i niepowtarzalny charakter Śląska. W roku obchodów stulecia powstań śląskich projekt ten nabiera szczególnego znaczenia”.

W nawiązaniu do Śląska i zrywu powstańczego prezes Rady Ministrów podkreślił, że "Śląsk jest perłą Rzeczypospolitej, najsilniejszym regionem przemysłowym, dumnym ze swej tożsamości i znaczenia dla kraju. Troska o pielęgnowanie tego dziedzictwa jest wspólnym obowiązkiem nas wszystkich mających na sercu dobro ojczyzny (…). Temat powstań śląskich i walka o Śląsk to jedna z najbardziej chwalebnych kart w kronikach naszej wolności”.

Sesję naukową na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w której udział wzięli przedstawiciele ze świata Kościoła i nauki,  polityki i mediów oraz studenci i uczniowie, zakończył pokaz filmu "Sól ziemi czarnej" K. Kutza.

Konferencja "Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej” została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia powstań śląskich. Jest to część projektu "Panteon Górnośląski – badania naukowe”, realizowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą DIALOG. Patronat Narodowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama