107,6 FM

Katowice. Teatr Franciszka wystawił musical "Józef Egipski"

Kolejny musical przygotował złożony z młodych aktorów Teatr Franciszka. Spektakl nazywa się „Józef Egipski”. Jego prapremiera odbyła się w październiku, a w najbliższych dniach aktorzy występują na scenie Pałacu Młodzieży w Katowicach.

W nowej produkcji Teatru Franciszka aż 36 młodych ludzi porywająco tańczy, śpiewa i odtwarza na scenie postacie znane z Biblii – i nie tylko stamtąd. Swój nowy musical o Józefie i jego braciach Teatr Franciszka przygotował w nieco innej, jakby lżejszej formie niż wystawiane poprzednio „Bezimienni” czy „Ewangelia według kobiet”.

- Historia naszego Teatru rozpoczęła się od katowickiego "Spodka", od megawidowisk - mówi Mariusz Kozubek, założyciel i reżyser w Teatru Franciszka. - Ci ludzie, którzy tworzą teraz ten teatr pozbierali się wtedy przy pierwszych realizacjach jako wolontariusze - wyjaśnia.

Po poważniejszych tematach przyszedł czas na... komedię biblijną. W "Józefie Egispkim" jeden z wątków zostaje jednak poprowadzony poważniej – i chyba właśnie on, choć jest drugoplanowy, najgłębiej zostaje w pamięci po wyjściu z teatru. Chodzi o historię Diny, jedynej córki Jakuba. Jak wynika z Biblii, Dina została zgwałcona przez księcia Sychem. Jej bracia dokonali za to krwawej zemsty na mieszkańcach całego miasta. Co jednak później działo się z Diną? Biblia o tym nie wspomina. Musical „Józef Egipski” ciekawie rozwija wątek tej bohaterki.

Autorem scenariusza i reżyserem jest jak zwykle Mariusz Kozubek. Za muzykę odpowiada Piotr Solorz. On też wystąpił na scenie w roli głównej – Józefa, syna Jakuba, którego bracia sprzedali jako niewolnika kupcom jadącym do Egiptu. Piotr od kilku lat współpracuje z Teatrem Franciszka, często przygotowuje młodych wokalnie do występu. - Brakuje mi do wszystkiego słów. Jestem po prostu wzruszony, oszołomiony ich zdolnościami, umiejętnościami i wrażliwością. Tym, że pewnych rzeczy nawet nie muszę mówić, a aktorzy sami to realizują - mówi Piotr Solorz. - Dla mnie wspaniałą rzeczą jest to, że jako twórca mogę dać swój ból, po prostu swoje doświadczenie, swoją radość i miłość, wszystko, co piękne, wszystko, co trudne i wszystko, co niedoskonałe i Bóg jest w stanie to pomieścić - cieszy się kompozytor.

Musical „Józef Egipski” będzie można zobaczyć w Pałacu Młodzieży w Katowicach  dzisiaj 21 listopada 2019 roku. Bilety są do nabycia za pośrednictwem strony internetowej www.teatrfranciszka.com.

Teatr Franciszka to amatorska grupa teatralna działająca przy Katolickiej Fundacji Młodzi dla Młodych. Początki teatru sięgają 2013 roku, kiedy odbyła się premiera spektaklu „Franciszek – wezwanie z Asyżu”. Zespół prezentuje duże megawidowiska. W swoim dorobku ma m.in. musicale – „Jonasz”, „Tobiasz”, „Exodus” i „Ewangelia według Kobiet”. Zespół prowadzi Mariusz Kozubek. Pod koniec 2015 roku grupa zaczęła działać jako Teatr Franciszka.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama