107,6 FM

Tatuaże, gra na smartfony - nowe przejawy popularności św. Barbary

Zupełnie nowe i zaskakujące bywają przejawy popularności św. Barbary. W przygotowaniu jest poświęcona jej gra na smartfony. Coraz popularniejsze wśród górników są także tatuaże z jej wizerunkiem.

Dr Beata Piecha-van Schagen z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu była autorką wniosku o wpisanie barbórki na listę krajowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Prowadzi barbórkową stronę na Facebooku (link). Po stryju ks. Henryku Piesze odziedziczyła też potężne archiwum "barbórkologiczne". Dzięki jej pasji, a także profesjonalnym umiejętnościom jej męża Victora (rodem z Niderlandów), który jest grafikiem komputerowym, powstaje właśnie gra na smartfony, której bohaterką jest patronka górników. Przypomina ona dobrze znanego Snake'a. Chodzi w niej jednak nie o "zjadanie" czegokolwiek, lecz o ratowanie górników uwięzionych na różnych poziomach pod ziemią. Ratownikiem jest oczywiście św. Barbara w białej sukience, czerwonej pelerynie i błyszczącej aureoli nad głową. W internecie dostępna jest już wstępna wizualizacja tej gry. (Można grać także na komputerach.)
Dr Piecha-van Schagen zauważyła, że coraz częstsze wśród śląskich górników są tatuaże przedstawiające ich patronkę. Przykład takiego tatuażu widoczny jest na zdjęciu powyżej.

 

« 1 »
 • Beszad
  04.12.2019 08:20
  Nie miałbym nic przeciwko grze, w której strategia polega na ratowaniu górników. Ale już tatuaż w moim odczuciu jest wyrazem nie tylko złego gustu (każdy oszpeca ciało), co w tym przypadku istotniejsze - profanacją, bo świętość zostaje sprowadzona do przedmiotu prymitywnej popkultury. Dlatego zgrzyta mi nawet to zdjęcie w GN - rozumiem, że miało być wyrazem popularności, ale stało się dla mnie (a myślę, że i dla wielu innych) bardzo smutnym widokiem.
  doceń 13
 • YNKAO
  07.12.2019 11:12
  Też jestem na Nie. Nie skomentuje.Pozdrawiam
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama