107,6 FM

Banaś: Byłem gotów złożyć rezygnację z urzędu szefa NIK, jednak...

Byłem gotów złożyć rezygnację, ale stałem się przedmiotem brutalnej gry politycznej – oświadczył w środę szef NIK Marian Banaś. Zadeklarował, że jest gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych, a jeśli zajdzie potrzeba zrzec się immunitetu. Będę kontynuował misję w poczuciu odpowiedzialności - dodał.

W oświadczeniu opublikowanym w środę na stronie Najwyższej Izby Kontroli Banaś stwierdził, że "wobec pojawiających się w mediach doniesień związanych z jego działalnością, ale przede wszystkim powodowany troską o przyszłość NIK zdecydował się przekazać, iż był gotów złożyć urząd prezesa NIK". "Z przykrością stwierdziłem jednak, że moja osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej" – podkreślił.

Banaś zaakcentował, że NIK jest jednym z najważniejszych urzędów państwowych, który cieszy się niekłamanym autorytetem. "Jako prezes Izby nie mogę pozwolić, by stała się ona przedmiotem politycznych rozgrywek i targów. Nie, na to zgody nie będzie" – oświadczył. Jak zaznaczył, został powołany na urząd prezesa NIK z zachowaniem wszystkich procedur. Dodał, że tylko stabilne kierownictwo jest w stanie zapewnić prawidłową pracę Izby i wypełnianie jej konstytucyjnych obowiązków.

"Nigdy nie mówiłem o sobie, że jestem człowiekiem wolnym od błędów. Nie podkreślałem działalności w opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. Wręcz przeciwnie, kiedy odrodziła się Rzeczpospolita stałem się lojalnym i rzetelnym urzędnikiem pracującym dla dobra Ojczyzny. Nie wikłałem się również w partyjne rozgrywki. Dziś pojawiły się wątpliwości związane z moją przeszłością. Uważam je za kłamliwe i krzywdzące" – oświadczył Banaś.

Zadeklarował, że jest gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych i wyjaśnić wszelkie ich wątpliwości. "Jeśli zajdzie taka potrzeba jestem gotów zrzec się immunitetu prezesa NIK. Jednocześnie będę zdecydowanie stawał w obronie mojego dobrego imienia i mojej rodziny" – zapowiedział Banaś.

Podkreślił, że jego zadaniem, jako prezesa NIK jest zapewnienie dalszego stabilnego działania Izby, wolnego od wszelkich politycznych nacisków i gier. "Przypominam, że podwaliny pod nowoczesną ideę niezależnej kontroli państwowej położył już w latach 90. prezes Izby śp. Lech Kaczyński. W pełni zgadzam się z taką filozofią funkcjonowania Najwyższej Izby Kontroli" - powiedział. "Dlatego w poczuciu odpowiedzialności za Najwyższą Izbę Kontroli będę kontynuował powierzoną mi przez Parlament misję" – oświadczył.

Banaś podziękował też "za liczne e-maile, telefony ze słowami wsparcia i otuchy od wielu Polaków".

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w poniedziałek na stronach internetowych, że prezes NIK podał się do dymisji, jednak pismo odesłała Banasiowi marszałek Sejmu Elżbieta Witek, "aby wskazał w nim p.o. szefa NIK, a ten odmówił". Szef CIS Andrzej Grzegrzółka oświadczył w poniedziałek, że do sekretariatu marszałek Sejmu nie wpłynęło pismo od prezesa NIK, w którym podał się on do dymisji. W mediach pojawiły się też doniesienia, że pismo z rezygnacją Banasia było już w drodze do Sejmu, ale ostatecznie szef NIK wstrzymał przekazanie go marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek poinformowała w środę, że Marian Banaś nie podał się do dymisji oraz że nie spotkała się z nim, nie otrzymała żadnego pisma. Dodała, że nie złożył na jej ręce rezygnacji.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła we wtorek śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia. Rzecznik prokuratury zaznaczył, że to postępowanie przygotowawcze w sprawie, czyli nikomu dotąd nie postawiono zarzutów.

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 mkw. i dwóch mniejszych, miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu. Według "Superwizjera", Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami.

W połowie października CBA poinformowało, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia, szczegółów jednak nie ujawniło. 16 października Banaś wrócił do pracy; pod koniec października jego pismo z uwagami do zastrzeżeń CBA po kontroli jego oświadczeń majątkowych trafiło do Biura. W piątek CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa NIK.

Po tym, gdy CBA skierowało zawiadomienie do prokuratury Banaś oświadczył, że "to dobrze, iż prokuratura oraz – ewentualnie - niezawisły sąd zajmą się sprawą i skrupulatnie wyjaśnią wszystkie wątpliwości". "Już dzisiaj jednak muszę kategorycznie zaprzeczyć zarzutom, że zatajałem swój stan majątkowy i mam nieudokumentowane źródła dochodów" - zapewnił Banaś . Zadeklarował, że jest gotowy do składania wszelkich wyjaśnień i ze spokojem czeka na finał sprawy.

« 1 »
TAGI:
 • seitz
  04.12.2019 14:40
  Zaniżanie dochodów z kamienicy? A gdzie są dowody stacjo TVN?
  Prezes Najwyższej Izby Kontroli zawsze był osobą niechcianą. Przypomnijmy sobie jak z Michałem Falzmannem, kontrolerem NiK i ojcem dziennikarki TVP Zuzanny Falzmann rozprawili się postkomuniści.
  Gdy Michał Falzmann opublikował artykuł na temat nieprawidłowości w FOZZ, dwa dni później zmarł na zawał. Rok 1991.
  Jego przełożony prezes NiK Walerian Pańko zginął w wypadku na Gierkówce gdy jechał przedstawić wyniki kontroli do Warszawy. Osobom siedzącym z przodu samochodu nic się nie stało.
  Wygląda to od zawsze tak, że władza musi być po stronie obozu pomagdalenkowego bo jak nie to demokracja jest zagrożona.
  doceń 11
 • Dremor_
  04.12.2019 16:32
  Banaś złożył rezygnację, ale marszałkini Witek jej nie przyjęła, bo postawiono warunek wskazania p.o. szefa NIK. Bez wskazania p.o. nowego szefa NIK trzeba dokonać konstytucyjnego wyboru następcy, a tego musi zatwierdzić Senat. A na kolejnego aparatczyka PiS Senat zgody nie wyda.

  Tak więc chodzi głównie o stołki dla swoich.
  doceń 8
 • dirk
  04.12.2019 17:32
  NIK ważnym urzędem państwowym??? Jakoś sobie nie przypominam, żeby pomimo nieraz druzgocących dla urzędników i polityków wyników kontroli, ktokolwiek poniósł jakiekolwiek konsekwencje. Może oprócz odrobiny medialnego smrodu, co najwyżej ochotniczego podania się do dymisji, choć nie pamiętam takich przypadków również. Owszem, była to kiedyś instytucja budząca respekt i strach, pewnie w czasach kiedy Państwo nie było jeszcze całkiem teoretyczne i przynajmniej ci nie do końca wtajemniczeni w układy traktowali je (Państwo) poważnie. Od dłuższego już czasu widzimy jednak że raporty NIK-u niczym konkretnym dla nikogo się nie kończą. Wielka szkoda. Ustąpienie Prezesa w obecnej sytuacji byłoby odczytywane jako przyznanie się do jakiejś winy, a również dziesiątki ostatnich lat nauczyły nas, że tego w polityce robić nie wolno. Trzeba iść w zaparte, choćby nie wiadomo co się działo, i to się opłaca, zważywszy na zaskakująco wysokie wyborcze wyniki tych co tę zasadę konsekwentnie i bez wyjątków od początku stosują. Obecna ekipa ma się czego od opozycji uczyć i głupotą byłoby nie korzystać ze sprawdzonych i skutecznych sposobów uprawiania polityki.
 • kim
  04.12.2019 19:40
  Jak Ty mię Marian imponujesz! Jak Ty mię imponujesz, ha!!!
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama