107,6 FM

Abp Gądecki: Módlmy się o trwały pokój w naszej ojczyźnie

Do modlitwy o trwały pokój w naszej ojczyźnie w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wezwał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

"Lata restrykcji i niszczenia tego co najbardziej polskie, doprowadziły do tragicznego dnia, jakim był 13 grudnia 1981 r. - podkreślił abp Gądecki w wypowiedzi przekazanej PAP przez biuro prasowe episkopatu.

W piątek 13 grudnia przypada 38. rocznica stanu wojennego. Tego dnia w Kościele w Polsce obchodzimy dzień modlitw za ofiary tego czasu. Znakiem pamięci o tych tragicznych wydarzeniach będzie zapalenie świecy w oknie o godz. 19.30 i modlitwa za ofiary stanu wojennego.

Abp Gądecki przypomina z tej okazji, że wolność dla Polaków zawsze była wartością fundamentalną. Zaznaczył jednocześnie, że "nasi rodacy bronili jej za cenę życia, znosząc cierpienie, rozdzielenie z rodziną i ojczyzną".

Hierarcha przypomniał też o roli, jaką na drodze ku wolności odegrał papież Polak. Podkreślił, że "św. Jan Paweł II modlił się wtedy i prosił, aby nie doszło do bratobójczej walki i rozlewu krwi. Przypominał nam, abyśmy zachowali ufność Matce Bożej - naszej Opiekunce i Wspomożycielce. Mówił: Nie może być przelana polska krew, bo zbyt wiele jej wylano, zwłaszcza w czasie ostatniej wojny".

Przewodniczący episkopatu poprosił też o modlitwę za wszystkie ofiary stanu wojennego, dodając, abyśmy pamiętali o słowach św. Jana Pawła II, o ofiarach pacyfikacji kopalni Wujek, o wielu anonimowych ofiarach stanu wojennego i kapłanach, którzy, tak jak błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, uczyli, jak zło dobrem zwyciężać.

Abp Gądecki powiedział, abyśmy u progu beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II pamiętali o ich wezwaniu, że "powinniśmy uczynić wszystko, aby w pokoju budować przyszłość i dobrobyt Polski".

Przewodniczący KEP zachęcił do tego, aby dziś wieczorem w naszych oknach postawić zapalone świece.

"Na znak naszej solidarności i pamięci o tragicznych wydarzeniach z 13 grudnia 1981 r., wzorem św. Jana Pawła II, zapalmy w naszych oknach świecę, która upamiętni bolesne wydarzenia sprzed 38 lat".

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama