107,6 FM

Abp Skworc: Zastanówmy się co wniesiemy w nowy rok?

W Warszawie metropolita katowicki uczestniczył w spotkaniu opłatkowym Krajowej Izby Gospodarczej.

Co my wniesiemy w nowy rok? Starajmy się, aby w dni nowego roku wnosić to, co służy dobru wspólnemu - zaapelował abp Wiktor Skworc.

Zgodnie z tradycją, środowiska gospodarcze zrzeszone w Krajowej Izbie Gospodarczej zebrały się, aby uczestniczyć w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym, w którym uczestniczył również metropolita katowicki i wygłosił świąteczno-noworocznym orędzie.

Arcybiskup zauważył, że na przełomie roku wielu ludzi zadaje sobie pytanie o to, jaki będzie nadchodzący rok. Duchowny proponuję odwrócenie stawianego pytania i pytanie - „co my wniesiemy w nowy rok?”.

Nawiązał do adhortacji apostolskiej „Ewangelii gaudium”, w której papież Franciszek przedstawił kilka zasad „w istotny sposób kierujących rozwojem współżycia społecznego i budowaniem ładu”.

- Pierwsza zasada: „czas jest ważniejszy niż przestrzeń”. Stosowanie tej zasady pozwala pracować w długiej perspektywie, bez obsesji uzyskiwania natychmiastowych rezultatów - tłumaczył hierarcha, dodając, że chodzi nie tyle o uzyskanie pełnego rezultatu od razu, ile o rozpoczęcie długofalowego procesu.

Drugą zasadę - „jedność jest ważniejsza niż konflikt” - abp Skworc odniósł do „skonfliktowanego społeczeństwa polskiego”. Zaznaczył, że Polska uważana jest za jedną z najbardziej spolaryzowanych społeczności we współczesnej Europie, dlatego bardzo ważna jest praca nad jednością.

- Trzecia zasada to: „rzeczywistość jest ważniejsza od idei”. Między rzeczywistością a ideą zawsze zachodzi napięcie. Rzeczywistość po prostu jest, a ideę się wypracowuje. Trzeba doprowadzić do stałego dialogu pomiędzy nimi, unikając oddzielenia idei od rzeczywistości - wyjaśnił abp Skworc.

„Całość jest ważniejsza niż część” - to zasada czwarta, która zdaniem metropolity katowickiego jest szczególnie aktualna, „w zglobalizowanym i globalizującym się świecie”. - Jej stosowanie jest także ważne dla właściwie rozumianego i realizowanego członkostwa Polski w Unii Europejskiej - zauważył arcybiskup.

Zdaniem hierarchy, o przytoczonych zasadach należy pamiętać w działalności politycznej, gospodarczej i społecznej.

- O taki, mądrościowy, etos życia publicznego apelujemy. O taki etos życia publicznego się modlimy i wszystkich zatroskanych o dobro Ojczyzny do tej modlitwy zapraszamy, wołając Ojczyznę wolną błogosław Panie we wszystkie dni Nowego Roku - podsumował metropolita katowicki.

Na zakończenie abp Skworc życzył wszystkim błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i zapewnił zebranych o swojej modlitwie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • teofanes
    21.12.2019 12:05
    Jak się zdaje biskupowi Skworcowi udało się nic nie powiedzieć o Bogu. Czyżby w nowym roku Bóg nie byłjuż ludziom do niczego potrzebny?
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama