107,6 FM

Wstrząsający raport o pedofilii w zgromadzeniu Legionistów Chrystusa

Między 1941 a 2019 rokiem 175 nieletnich było molestowanych seksualnie przez legionistów Chrystusa. 60 ofiar molestował sam założyciel zakonu Marcial Maciel. Takie dane przynosi wewnętrzny raport zgromadzenia, który przedstawiono w sobotę wieczorem w Düsseldorfie. Wynika z niego także, że liczba ofiar pedofilii w tym zgromadzeniu jest znacznie większa.

Raport został sporządzony przez komisję powołaną w czerwcu br. przez przełożonego generalnego zgromadzenia ks. Eduardo Robles-Gila. Odnosi się do okresu od 1941 do 2019 r. i wymienia 175 przypadków molestowania seksualnego dzieci z udziałem 33 duchownych - księży i diakonów. Zdecydowana większość ofiar to młodzi ludzie w wieku od 11 do 16 lat.

Spośród 33 duchownych tylko dwóch zostało dotychczas postawionych przed sądem: jeden został skazany, a drugi, który wrócił do stanu świeckiego, jest obecnie sądzony. Spośród pozostałych 25 duchownych 18 nadal jest w zakonie, ale zostali oni wycofani z pracy z młodzieżą i wszystkich innych działań publicznych. Sześciu sprawców zmarło, a ośmiu powróciło do stanu świeckiego.

14 z 33 duchownych dopuściło się aktów molestowania w obrębie zakonu. Jak zauważa raport, w zgromadzeniu istniał cały „łańcuch wykorzystywania”, w ramach którego same ofiary z czasem zaczęły dopuszczać się czynów pedofilskich. W tym kontekście można mówić o 111 ofiarach, które zostały albo bezpośrednio wykorzystane przez założyciela zakonu, Marciala Maciela (1920-2008), albo same będąc ofiarami, później molestowały seksualnie innych.

Dokument stwierdza, że 33 sprawców stanowi około 2,5 procent wszystkich 1353 kapłanów - legionistów Chrystusa w całej historii zgromadzenia.

Według autorów raportu można oczekiwać, że na jaw wyjdą kolejne przypadki wykorzystywania seksualnego, a statystyki mają być regularnie aktualizowane. W dokumencie nie wymieniono szczegółowo, kiedy i w jakich okolicznościach miały miejsce poszczególne przypadki molestowania.

« 1 2 »
 • Henryk
  22.12.2019 16:30
  Co się tak rozdrabniacie? Napiszcie od razu, że każdy ksiądz to pedofil! Nie? Bo nie będziecie mieli o czym pisać?
 • jazmig
  22.12.2019 20:51
  Trwało to zdecydowanie zbyt długo, ponieważ nie istnieją skuteczne mechanizmy, które umożliwiają przekazanie informacji do właściwych organów kościelnych. Ale trudno się dziwić, skoro Paetz mimo molestowania podwładnych i kleryków, mógł awansować na poznańskiego metropolitę i tam kontynuować molestowania. Papieżem był JPII, wielu Polaków miało bezpośrednie kontakty z watykańskimi urzędami i urzędnikami, a pomimo tego, JPII nie miał o tym żadnego pojęcia. Tak skuteczny szlaban mógł założyć tylko jeden człowiek: sekretarz JPII - Dziwisz, obecny kardynał-emeryt. I do dzisiaj panuje sobie słodka cisza w tej sprawie.
  doceń 17
 • Dremor_
  22.12.2019 21:31
  O seksualnych nadużyciach Maciela Degollado informowano Watykan już w 1948 roku. Jedna z ofiar, ks. Juan Vaca informował osobiście Jana Pawła II w 1978 roku. Ponownie próbował w 1998 roku, również bez odpowiedzi. Właśnie tego przypadku dotyczyła "anegdota" Franciszka opowiedziana podczas lotu z Emiratów Arabskich, o tym, jak kardynał Ratzinger próbował bezskutecznie rozwiązać tę sprawę, ale nie był w stanie tego dokonać za czasów Jana Pawła II, dopiero gdy sam został papieżem, to powstrzymał Maciela Degollado.
  doceń 22
 • anioł 4
  23.12.2019 08:14
  Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego zmiłuj się nad grzesznikami i pociesz tych, którzy cierpieli i cierpią z powodu tego strasznego grzechu
  doceń 27
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama