107,6 FM

Posłowie złożyli w TK wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności aborcji eugenicznej

119 posłów podpisało się pod nowym wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisu dopuszczającego aborcję dzieci poważnie chorych i niepełnosprawnych. Dokument ten został dziś złożony w Trybunale.

Jest to wniosek podobny do tego, który w poprzedniej kadencji złożył w imieniu grupy parlamentarzystów poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS). Wniosek ten przeleżał się w TK ponad 2 lata i zgodnie z prawem stracił moc wraz z zaprzysiężeniem nowego Sejmu.

Jest to jednak sprawa na tyle ważna, że posłowie wrócili do niej w nowej kadencji. Zaangażowali się w to zwłaszcza posłowie PiS: Bartłomiej Wróblewski i Piotr Uściński. Jak powiedział nam poseł Wróblewski, podpisy pod wnioskiem złożyli członkowie ich ugrupowania, a także członkowie Konfederacji, paru posłów Kukiz15, a także posłowie bezpartyjni.

- Wniosek do TK dotyczy tylko jednej kwestii: zgodności z Konstytucją dwóch przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. dotyczących możliwości aborcji eugenicznej tj. w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia (art. 4a ust. 1 pkt 2 oraz art. 4a ust. 2 zd. 1). Wniosek w żaden sposób nie dotyczy innych przypadków aborcji (zagrożenie życia matki, gwałt czy kazirodztwo), badań prenatalnych, środków antykoncepcyjnych etc. - stwierdził poseł Wróblewski.

Dodaje, że co do przedmiotu wniosek jest tożsamy z obywatelskim projektem ustawy Zatrzymaj Aborcję (inicjatywa Kai Godek). - Obie inicjatywy nie były i nie są wobec siebie konkurencyjne, ale się uzupełniają - podkreślił.

Odnosząc się do treści wniosku, zauważył, że jest on oparty wyłącznie o argumenty prawne natury konstytucyjnej, a ściślej - dotyczące praw człowieka. Nie odwołuje się do argumentów politycznych, religijnych moralnych, etycznych czy obyczajowych. Nawiązuje do orzeczenia TK z 28 maja 1997 r. uznającego dziecko nienarodzone za człowieka oraz za niekonstytucyjne przerywanie ciąży z tzw. przesłanek społecznych. Wspierany jest głosami wielu znanych przedstawicieli doktryny prawa o różnych światopoglądach, którzy od lat prezentują taki pogląd.

- Obowiązujące przepisy zezwalające na aborcję eugeniczną naruszają:

 • 1) art. 30 Konstytucji (przyrodzona i niezbywalna godność człowieka),
 • 2) art. 38 Konstytucji (prawo do życia),
 • 3) art. 32 Konstytucji (zasada równości),
 • 4) art. 2 Konstytucji (zasada określoności przepisów prawa wynikająca z zasady demokratycznego państwa prawnego).
 • Innymi słowy obowiązujące przepisy zezwalają na pozbawienie życia dzieci chorych, a jednocześnie dyskryminują dzieci chore w stosunku do dzieci zdrowych - podsumowuje przedstawiciel wnioskodawców, który jest doktorem prawa, specjalistą prawa konstytucyjnego.

- Wniosek do TK ma przeciąć wieloletnie spory wokół tej kwestii. Prof. Andrzej Zoll powiedział w jednym z wywiadów „Bezsporne jest, że dziecko poczęte jest człowiekiem. Teraz trzeba wyciągnąć z tego odpowiednie konsekwencje”. W przypadku uznania przez TK aborcji eugenicznej za niezgodną z Konstytucją przepisy ustawy zostaną uchylone. Nie będzie potrzeby, aby sprawą zajmował się Sejm - stwierdził poseł Wróblewski.

Przypomniał istotne dla sprawy fragmenty uzasadnienia wyroku TK w sprawie ochrony życia poczętego z 28 maja 1997 roku (wyrok ten obalił legalność aborcji na życzenie, czyli z tzw. względów społecznych):

 • „Od momentu więc powstania, życie ludzkie staje się wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej.” (Uzasadnienie - 3)
 • „Jeżeli bowiem życie człowieka, w tym życie dziecka poczętego, stanowi wartość konstytucyjną, to ustawa zwykła nie może prowadzić swoistej cenzury i zawieszenia obowiązywania konstytucyjnych norm. Zakaz naruszania życia ludzkiego, w tym życia dziecka poczętego wynika z norm o charakterze konstytucyjnym. W takiej sytuacji ustawodawca zwykły nie może więc być uprawniony do decydowania o warunkach obowiązywania takiego zakazu , czyniąc normy konstytucyjne normami o charakterze warunkowym.”  (Uzasadnienie – 4.1).
« 1 »
 • karpik
  23.12.2019 14:50
  Ile aborcji wykonano w Polsce w ciągu ostatnich czterech lat ?
 • Tomaszszcz
  23.12.2019 15:31
  119 posłow a sam PIS ma 235 posłow to gdzie reszta poslow PIS? Gdzie? Cala prawda o PISIE wyszla..........
 • Tomaszszcz
  23.12.2019 19:13
  Czemu redakcja puszcza dremora, klamce? A mój komentarz nie! Szokujace!
  Od moderatora

  Pana komentarz czekał na moderację. Co tu może szokować?
 • Dremor_
  23.12.2019 20:39
  Złożenie kolejnego wniosku do TK uniemożliwia zajęcie się obywatelskim projektem "Zatrzymaj Aborcję". Co do zasady nie można procedować wniosków, które zostały zaskarżone do TK. To taka "zamrażarka" niewygodnych dla PiS ustaw.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama