107,6 FM

Dokument o antropologii biblijnej nie zmienia nauki o homoseksualizmie

W nowym dokumencie Papieskiej Komisji Biblijnej o antropologii nie ma otwarcia ani na związki gejowskie, ani na rozwody – zapewnia sekretarz Kongregacji Nauki Wiary. W ubiegły poniedziałek po ogłoszeniu dokumentu o antropologii biblijnej we włoskiej prasie pojawiły się głosy sugerujące, że tekst ten umożliwia relatywizację biblijnego nauczania, w tym sensie, że negatywna ocena homoseksualizmu miałaby wynikać jedynie z uwarunkowań historycznych i kulturowych.

Abp Giacomo Morandi stwierdza jednoznacznie, że jest to stronnicza i ideologiczna interpretacja, przejaw obecnej już od jakiegoś czasu w świecie zachodnim kontestacji biblijnej wizji człowieka. Nie ma żadnego otwarcia na związki jednopłciowe – zapewnia sekretarz Kongregacji Nauki Wiary. – Potwierdza to sam dokument, który stwierdza, że małżeństwo jako stały związek kobiety i mężczyzny, jest normą dla całej tradycji biblijnej.

Również w kwestii nierozerwalności małżeństwa dokument Papieskiej Komisji Biblijnej jest w pełni zgodny z Katechizmem Kościoła Katolickiego. Pokazuje, że są sytuacje, w których małżonkowie mają prawo do separacji, ale nie oznacza to rozwodu, bo małżeństwo ważnie zawarte nie może być anulowane żadnym innym aktem. Małżonkowie żyjący w separacji nie mają prawa do zawarcia nowego związku – przypomina abp Morandi.

« 1 »
 • Kocór
  23.12.2019 20:26
  Zdaniem ks. Pietra Bovatiego SJ jest to praca nowatorska. Opublikowane dziś studium o antropologii biblijnej podejmuje podstawowe dla człowieka tematy, takie jak pożywienie, praca oraz miłość. Ta ostatnia jest pojmowana w trzech wymiarach: oblubieńczym, rodzicielskim i braterskim. Podkreśla się między innymi istotne znacznie zróżnicowania płciowego, fakt, że Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę.
  Osobny rozdział jest poświęcony prawu, czyli obowiązkom człowieka i jego nieposłuszeństwu, a także historii zbawienia. U podstaw stoi jednak podstawowa prawda o człowieku, którą ukazuje nam biblijny opis stworzenia.
  doceń 5
 • TOMTOM
  24.12.2019 06:53
  Czyli lepiej jest tkwić w patologicznym związku, który niszczy rodzinę, niż się rozwieść, bo rozwód to większe zło, niż np. ojciec psychopata?
 • Dremor_
  24.12.2019 23:14
  Dokumentu nie ma jeszcze na stronach Kongregacji, czekam na niego z niecierpliwością. Dokument jest o tyle ciekawy, że komisja wreszcie zaczęła interpretować teksty w oparciu o intencje autorów biblijnych, a nie o samo literalne brzmienie wersetów. W tym świetle sam dokument nie zmienia doktryny, ale może być dobrym punktem wyjścia do dyskusji teologicznej, będącej początkiem przyszłej rewizji doktryny.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama