107,6 FM

Abp Ryś do samotnych matek: Patrzcie na Boga, który Was kocha

- Dostałem ostatnio pod choinkę 100 małych rysi, dlatego 50 przywiozłem tutaj. Dzięki temu będę stale tu obecny, i to razy 50 - mówił metropolita łódzki w Domu Samotnej Matki.

Abp Grzegorz Ryś do samotnych matek: Patrzcie na Boga, który jest Osobą was kochającą, a nie patrzcie na Boga tylko jako na kogoś, kto wam daje przepisy. Oto właśnie cała mądrość Świąt Bożego Narodzenia!

Co roku w Uroczystość Bożego Narodzenia metropolita łódzki udaje się z wizytą do łódzkiego Domu Samotnej Matki, aby tam spotkać się mamami i celebrować dla nich i ich pociech Mszę świętą.

W krótkim słowie skierowanym do mam zgromadzonych w domowej kaplicy łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że - wiara to nie tylko prawo, to nie tylko przepisy, ale wiara to jest spotkanie z Bogiem, który stał się człowiekiem. Wiara jest Osobą. To wszystko zmienia! (…) To, co człowiek zrobi dla osoby, jest w ogóle nie porównywalne z tym, co zrobi, żeby zachować prawo! Co innego jest przekroczyć przepis, a co innego jest zranić osobę, zwłaszcza taką którą kochacie, i która was kocha. – tłumaczył kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem ksiądz arcybiskup najmłodszym mieszkańcom Domu Samotnej Matki przekazał prezent w postaci pluszowych maskotek w kształcie rysia. – dostałem ostatnio pod choinkę 100 małych rysi, dlatego 50 przywiozłem tutaj. Dzięki temu będę stale tu obecny i to razy 50. – mówił z uśmiechem abp Grzegorz.

Dom Samotnej Matki działający dziś przy Centrum Służby Rodzenie w Łodzi, istnieje od grudnia 1991 roku. Przez 25 lat istnienia DSM, schronienie w nim znalazły 1234 mamy, które zgłosiły się po pomoc, będąc w stanie błogosławionym lub też z maleńkim dzieckiem, nie mając gdzie się podziać. Siostry Antonianki, które posługują kobietom, pomagały w tym czasie w wychowaniu 2561 dzieci, które wraz z matkami mieszkały w Domach prowadzonych przez Siostry. To dzięki ofiarnej posłudze zgromadzenia zakonnego, założonego przed laty w Łodzi przez bł. Anastazego Pankiewicza, męczennika II Wojny Światowej, łódzkie matki potrzebujące pomocy, otrzymują pomoc, wskazówki jak żyć, ale przede wszystkim serce i namiastkę domu rodzinnego.

Abp Ryś na Boże Narodzenie w Domu Samotnej Matki I Łódź 2019
Archidiecezja Łódzka
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anonim (konto usunięte)
  25.12.2019 21:18
  Ksiega Wyjscia 20, (1) A Pan mówił wszystkie te słowa i rzekł:

  (2) Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

  (3) Nie będziesz miał innych bogów poza mną.

  (4) Nie czyń dla siebie bożka ani podobizny czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i co jest na ziemi w dole, i czegokolwiek, co jest w wodzie pod ziemią.

  (5) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą,

  (6) A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

  (7) Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego, gdyż Pan nie zostawi bez kary tego, który nadużywa imienia jego.

  (8) Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić.

  (9) Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę,

  (10) Ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach.

  (11) Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go.

  (12) Czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo trwały twoje dni w ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.

  (13) Nie zabijaj.

  (14) Nie cudzołóż.

  (15) Nie kradnij.

  (16) Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

  (17) Nie pożądaj domu bliźniego swego, nie pożądaj żony bliźniego swego ani jego sługi, ani jego służebnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.

  (18) A gdy wszystek lud zauważył grzmoty i błyskawice, i głos trąby, i górę dymiącą, zląkł się lud i zadrżał, i stanął z daleka,

  (19) I rzekli do Mojżesza: Mów ty z nami, a będziemy słuchali; a niech nie przemawia do nas Bóg, abyśmy nie pomarli.

  (20) Wtedy rzekł Mojżesz do ludu: Nie bójcie się, bo Bóg przyszedł, aby was doświadczyć i aby bojaźń przed nim była w was, byście nie grzeszyli.

  (21) Lecz lud stał z daleka, a Mojżesz zbliżył się do ciemnego obłoku, w którym był Bóg.

  (22) I rzekł Pan do Mojżesza: Tak powiesz do synów izraelskich: Widzieliście, że z nieba z wami mówiłem.

  (23) Nie czyńcie sobie żadnych bogów obok mnie, ani bogów ze srebra, ani bogów ze złota nie czyńcie sobie.

  (24) Uczynisz mi ołtarz z ziemi i ofiarujesz na nim twoje całopalenia i twoje ofiary pojednania z owiec twoich i z bydła twego. Na każdym miejscu, na którym nakażę ci wspominać imię moje, przyjdę do ciebie i będę ci błogosławił.

  (25) A jeśli postawisz mi ołtarz kamienny, nie stawiaj go z kamieni ociosanych, bo gdy obrobisz je swoim dłutem, zbezcześcisz go.

  (26) Nie będziesz wstępował do mojego ołtarza po stopniach, aby się tam nie odsłoniła nagość twoja.
  doceń 2
 • Anonim (konto usunięte)
  26.12.2019 14:47
  Apostala Jana, 15:9 Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej! 10.Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości."
  Ewangelia Jana, 15 - Bíblia Católica Online

  Leia mais em: https://www.bibliacatolica.com.br/en/biblia-tysiaclecia/ewangelia-jana/15/
  doceń 2
 • Bozydar128
  27.12.2019 20:54
  Wspaniały widok, chcę ich więcej. Brawo dla biskupa Rysia.
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama