107,6 FM

Silniejsza od wojny w Syrii była potrzeba świętowania Bożego Narodzenia

Silniejsza od wojny w Syrii była potrzeba świętowania Bożego Narodzenia - mówili w studiu Radia eM młodzi Syryjczycy z Aleppo. W specjalnej świątecznej audycji opowiadali o obyczajach, wojnie i tęsknocie za normalnością.

Zburzone przez bombardowania Aleppo   Zburzone przez bombardowania Aleppo
Aleppo Media Center

Jak mówili Rama Dabboul (koordynatorka projektu „Rodzina Rodzinie” w Syrii) i Adel Janji (kierownik działu komunikacji Christian Hope Center w Aleppo), Boże Narodzenie w Syrii jest bardzo rodzinne i pełne tradycji, które w różnych Kościołach chrześcijańskich nieco się różnią. Okres świąteczny zaczyna się już w dniu św. Barbary, 4 grudnia, kiedy ustawia się w domu choinkę. W wigilię Bożego Narodzenia chrześcijanie udają się na pasterkę, po której dzieci umieszczają pod choinką figurki Świętej Rodziny. Kiedy jednak rozpoczęły się w Syrii działania wojenne, odprawianie w nocy pasterek zostało zawieszone.

Młodzi goście z Aleppo podkreślili, że z początku, gdy wybuchła wojna, zrezygnowano też z wielu świątecznych ozdób, bo ludziom wydawały się niestosowne w nowej sytuacji. Jednak po 2-3 latach wojny pragnienie normalnego świętowania zaczęło zwyciężać. W końcu powrócono też m.in. do odprawiania pasterki.

Wśród ciekawszych bożonarodzeniowych tradycji Rama Dabboul i Adel Janji wspomnieli obyczaj stawiania przez prawosławnych Ormian zapalonej świecy na balkonie w noc Bożego Narodzenia. Dopiero nazajutrz, gdy świeca się wypali, rozpoczynają świętowanie. Goście Radia eM zwrócili też uwagę na post przygotowujący do świętowania. Jak wyjaśnili, w zależności od obrządku post przed Bożym Narodzeniem trwa od kilku do nawet czterdziestu dni.

Warto posłuchać tę opowieść. Cała audycja będzie powtórzona na antenie Radia eM w drugim dniu Bożego Narodzenia (26.12) po godz.9.00. Dostępna jest również tutaj:

cz.1

cz.2

cz.3

Rama Daaboul i Adel Janji w studiu Radia eM   Rama Daaboul i Adel Janji w studiu Radia eM
Henryk Przondziono
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama