107,6 FM

Pustynia w wielkim mieście

Przy ul. Tanecznej w Warszawie powstało pierwsze w Polsce Centrum Duchowości "Sacré Coeur". To propozycja dla każdego, kto szuka ciszy i spotkania z Bogiem.

Odkryłyśmy, że nasz charyzmat przyciąga wiele osób. Powstała więc potrzeba kompleksowo działającego Centrum Duchowości - wyjaśnia s. Renata Ryszkowska RSCJ. - Jest to także odpowiedź na coraz większe zabieganie współczesnego człowieka.

Atutem centrum jest bez wątpienia jego lokalizacja - żeby zakosztować ciszy, nie trzeba ruszać się z miasta. Z metra Stokłosy dojeżdża tu autobus linii 239, do ośrodka można dojść pieszo, idąc od ul. Puławskiej. Budynek otacza duży ogród, który sprzyja kontemplacji.

Centrum prowadzone przez Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa - Sacré Coeur działa od grudnia ubiegłego roku. Wcześniej przez wiele lat rekolekcje prowadzone były w Domu Rekolekcyjnym w Pobiedziskach i cieszyły się dużą popularnością. W środku są kaplica, jadalnia, herbaciarnia, kuchnia, sale konferencyjne, przytulne pokoje dla 29 gości i biblioteczka. Po wcześniejszym umówieniu się można tu spędzić godzinę, dwie, cały dzień lub kilka dni. Przyjść z własną duchową lekturą, pomedytować słowo Boże, skorzystać z dłuższej modlitwy lub rozmowy duchowej.

Pustynia w wielkim mieście   Otoczony ogrodem ośrodek mieści się przy ul. Tanecznej. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

- Jesteśmy otwarte na indywidualne potrzeby. Kilka razy była u nas na przykład mama małego dziecka z Ursynowa, która po całym dniu opieki nad maleństwem potrzebowała chwili ciszy i modlitwy - mówi S. Dorota Horczak RSCJ. - Można u nas spędzić także "urlop z Bogiem”, według indywidualnego planu i zapotrzebowania.

Osobom szukającym pogłębionej formacji centrum oferuje także szereg zorganizowanych rekolekcji: od ignacjańskich, przez weekendy skupienia, rekolekcje w milczeniu, tematyczne sesje rekolekcyjne dotyczące kobiecości, poczucia własnej wartości, przebaczenia, uczuć czy rozeznawania drogi życia, po autorskie propozycje, takie jak "Spojrzenie sercem - rekolekcje fotograficzne”.

- Rekolekcje w duchowości Sacré Coeur nastawione są na odkrycie, poznanie i naśladowanie Najświętszego Serca Jezusa. To miejsce ma umożliwić każdemu wejście do Serca Boga, w ciszy i skupieniu zaczerpnięcie Jego miłości, by móc dawać ją potem innym - wyjaśniają siostry.

Przy Centrum Duchowości "Sacré Coeur" spotyka się także Rodzina Sacré Coeur - grupa świeckich chcących żyć duchowością Najświętszego Serca Jezusa oraz prowadzona wspólnie z jezuitami Grupa Rozeznawania Drogi Życia dla osób w wieku od 18 do 30 lat. - Planujemy także uruchomić cykliczne spotkania dla kobiet, które pomogą im budować relację z Bogiem w kobiecy sposób - zapowiadają siostry.

Najbliższe rekolekcje:

  • 24-26 stycznia: "Odkryj swoją wartość i żyj pełnią",
  • 29 stycznia-2 lutego: "Przebaczenie - przestrzeń wolności",
  • 4-9 lutego: "Fundament Ćwiczeń Duchowych",
  • 6-8 marca: "Moja uczuciowość - błogosławieństwo czy przekleństwo?".

Terminy najbliższych rekolekcji można zaleźć na stronie www.rekolekcje-sc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama