107,6 FM

Potrzebna pomoc dla Filipin

Biskupi filipińscy apelują o pomoc po erupcji wulkanu Taal. Tysiące osób musiało opuścić swoje domy.

Wulkan Taal w prowincji Batangas znajduje się w odległości 60 km. na południe od stolicy kraju Manilii. Już ponad 24 tys. mieszkańców okolicy wulkanu zostało ewakuowanych. Pod ciężarem popiołów zawaliły się budynki. Około 3 tys. osób, głównie starszych oraz kobiet i dzieci, znalazło schronienie w stołecznej archidiecezji, która otworzyła swoje kościoły dla potrzebujących. Biskupi wezwali do modlitwy za poszkodowanych, o ochronę ludności oraz o uspokojenie żywiołu.

Pialiśmy o tym: Filipiny: Erupcja wulkanu Taal na wyspie Luzon

Wulkan zaczął w niedzielę wyrzucać z siebie w powietrze popiół na wysokość 10 km. Erupcja charakteryzowała się "fontanną lawową", której towarzyszyło co najmniej 75 wstrząsów wulkaniczno-tektonicznych. W poniedziałek z wulkanu zaczęła wypływać lawa. Szkoły i biura na zagrożonych terenach, w tym w stolicy kraju, zostały zamknięte, również w nocy nie działało lotnisko ze względu na zagrożenie chmurą popiołu.

Władze zaleciły mieszkańcom dla bezpieczeństwa pozostanie w domach oraz noszenie masek i gogli. U osób z dolegliwościami oddechowymi mogą nastąpić problemy z oddychaniem. Poziom zagrożenia wokół wulkanu został podniesiony do czwartego stopnia w pięciostopniowej skali. Specjaliści ostrzegają, że istnieje ryzyko utworzenia tsunami w jeziorze.

Taal należy do 24 aktywnych wulkanów na Filipinach, które leżą wzdłuż tzw. "Pierścienia Ognia", sejsmicznie aktywnego regionu podatnego na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. Wulkan jest mały, ale bardzo niebezpieczny. Ostatni raz wulkan wybuchł w 1977 roku. Wtedy 6 tys. osób zostało natychmiast ewakuowanych, a około 300 tys. zostało przeniesionych w bezpieczniejsze miejsca w kolejnych dniach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama