107,6 FM

Pawłowice. Tanie bilety kontynuowane. Komunikacja za złotówkę na kolejne trzy lata

Bilet jednorazowy za złotówkę, miesięczny za 15 złotych. Tak jest i będzie w Pawłowicach. Gmina o kolejne trzy lata przedłużyła umowę na tani transport lokalny.

Bilet za złotówkę dalej aktualny w Pawłowicach. Gmina przedłużyła umowę na mocy której można w gminie korzystać z taniej komunikacji publicznej. Liczba pasażerów rośnie z roku na rok, a linii przybywa. Franciszek Dziendziel wójt gminy Pawłowice tłumaczy, że tani transport jest finansowany przez mieszkańców:

Czy mieszkańcy w zamian za tani transport, muszą płacić wyższe podatki?

Zapytaliśmy mieszkańców czy i jak często korzystają z busów jeżdżących po gminie?

Czy inne gminy pójdą śladem Pawłowic? W Żorach od kilku lat z powodzeniem działa bezpłatna komunikacja. Bolesław Jacek Pruchnicki, pełnomocnik prezydenta Żor ds. infrastruktury mówi, że do taniej komunikacji potrzebny jest odpowiedni układ miasta. Dodaje, że decyzja o jej ewentualnym wprowadzeniu jest skomplikowana:

- Komunikacja jest bezpłatna, bo nie płaci się biletu, natomiast nie jest to komunikacja darmowa bo jej koszty ponosi gmina - dodał Bolesław Jacek Pruchnicki z żorskiego Urzędu Miasta.

Bartosz Mazur główny specjalista w Wydziale Komunikacji rybnickiego Urzędu Miasta zwraca jednak uwagę, że skuteczność tego typu rozwiązań zależy od tego ilu ludzi udało się skłonić do zamiany samochodu na komunikację publiczną:

Ekspert od transportu uważa, że rozwiązanie w Pawłowicach - czyli jednorazowy bilet za złotówkę, jest bardzo dobrze dostosowane do wielkości gminy:

Bilet jednorazowy w komunikacji lokalnej w Pawłowicach kosztuje zaledwie złotówkę. Miesięczny 15 złotych. Tani transport kosztuje Pawłowice obecnie prawie 3 miliony złotych rocznie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama