107,6 FM

Ile osób otrzyma czternastą emeryturę?

Czternastą emeryturę otrzyma ponad dziewięć milionów emerytów i rencistów - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Czternasta emerytura trafi do tych osób, które otrzymują niższe świadczenia; zależy nam, by tym osobom żyło się lepiej - dodała.

Rada Ministrów we wtorek przyjęła projekt ustawy o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

"To dzień naprawdę dobrych wiadomości" - skomentowała szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Poinformowała, że pieniądze trafią do ponad dziewięciu milionów osób.

"Czternasta emerytura trafi do tych osób, które otrzymują niższe świadczenia, stąd mniejsza liczba uprawnionych niż w przypadku trzynastej emerytury. Zależy nam, by tym osobom żyło się lepiej, stąd decyzja o dodatkowym wsparciu finansowym" - powiedziała minister.

Przy wypłacie tzw. czternastek będzie stosowana zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że pełną "czternastkę" w wysokości najniższej emerytury dostaną te osoby, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę zmniejszoną, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę - np. jeśli ktoś otrzymuje 3 tys. zł brutto, to jego "czternastka" będzie zmniejszona o 100 zł.

"Dodatkowe świadczenie nie będzie podlegało potrąceniom i egzekucjom, nie będzie też miało wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy ulgę rehabilitacyjną. Zapewniam, nikt nie będzie stratny" - zaznaczyła Maląg.

Koszt wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2021 r. oszacowano na ok. 10,6 mld zł. W 2021 r. świadczenie to zostanie wypłacone ok. 9,1 mln emerytom i rencistom (ok. 7,9 mln osób otrzyma je w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln osób w niższej). Większości uprawnionych świadczenie zostanie wypłacone w listopadzie 2021 r.

« 1 »
 • TomaszLL
  26.02.2020 08:34
  I to jest dramat systemu emerytalnego. Zamiast powiązania emerytury z ciężka pracą i latami pracy, nagradzani są teraz także ci, co na swoja emeryturę nie zapracowali.
  Tak być nie powinno i nie wolno w ten sposób niszczyć sytemu opartego o odkładanie środków na starość.
 • Kuba_M
  26.02.2020 10:58
  TOMASZLL - jest za to niewątpliwe powiązanie daty uchwalenia "14 emerytury" ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Już widzę w wyobraźni te spoty, na których listonosz Duda roznosi uśmiechniętym emerytom koperty z pieniędzmi :)

  Po raz kolejny muszę uznać, że w demagogii PIS nie ma sobie równych. Ten trick z uchwaleniem i odtrąbieniem teraz kolejnej kiełbasy wyborczej jest świetny, a to, że kiełbasa będzie wypłacana w 2021 r. jest pomysłem jeszcze lepszym, bo nie zakłóca narracji o "zrównoważonym budżecie 2020". Ciekawe kto z obdarowanych kiełbasą rozumie, że ta kiełbasa tym bardziej świadczy o tym, że budżet 2021 jest z góry planowany jako deficytowy? Sprawność PIS w kupowaniu głosów obywateli za ich własne pieniądze jest na prawdę niesamowita. I to bardzo zła wiadomość dla Polski.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama