107,6 FM

Pierwsze potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem na Litwie i Białorusi

O zakażeniach poinformowały rządy obu państw.

Litewski rząd poinformował, że zainfekowana jest 39-letnia kobieta, która w poniedziałek wróciła z Werony na północy Włoch. Po powrocie do kraju zakażona koronawirusem kobieta została odizolowana w szpitalu w mieście Szawle na północy Litwy. Od tamtej pory przebywa na obserwacji i ma nieznaczne objawy, w tej chwili bez podwyższonej temperatury.

Kobieta wraz z innymi osobami uczestniczyła we Włoszech w konferencji, następnie przyleciała do Kowna na południu Litwy - sprecyzował na konferencji prasowej minister zdrowia tego kraju Aurelijus Veryga. Jak dodał, pasażerowie siedzący obok niej w sąsiednich rzędach zostaną przebadani na obecność koronawirusa.

Również na Białorusi stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju.

- Chcielibyśmy poinformować, że testy przeprowadzone 27 lutego w centrum epidemiologii i mikrobiologii wykazały obecność koronawirusa Covid-19 u jednego ze studentów z Iranu - przekazał resort.

Epidemia koronawirusa Covid-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu ub.r. na targu w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta.

Do tej pory w Chinach kontynentalnych koronawirusem zakażone zostały 78 824 osoby, spośród których 2 788 zmarło. Koronawirus rozprzestrzenił się na ok. 50 krajów, w których przypadki śmiertelne odnotowano m.in. w Iranie, w Korei Południowej, we Włoszech i w Japonii. W sumie na świecie zakażonych jest ponad 83 tys. ludzi.

We Włoszech znajduje się największe w Europie ognisko zakażeń; z powodu choroby wywołanej nowym koronawirusem zmarło tam 17 osób, a 650 jest zakażonych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama