107,6 FM

300 ikon z klasztoru św. Katarzyny na Synaju dostępnych w internecie

Klasztor św. Katarzyny na Synaju, posiadający jedne z najbardziej znanych zbiorów na świecie, udostępnił w internecie najcenniejsze ikony. Zostały one zarchiwizowane w ramach projektu “Icons of Sinai” wydziału sztuki i archeologii Uniwersytetu w Princeton z USA.

Wiele z tych ikon pochodzi sprzed czasów ikonoklazmu (obrazoburstwa) bizantyjskiego VIII i IX wieku, sprzeciwiającego się kultowi obrazów i wizerunków. Zniszczeniu uległo wtedy także wiele starych ikon. Na Synaju przetrwały, ponieważ w tamtych czasach region był już pod panowaniem muzułmańskim.

W klasztorze św. Katarzyny znajduje się ponad połowa zachowanych ikon bizantyjskich. Sprzyjał temu suchy i stabilny klimat, nieprzerwana historia klasztoru trwająca ponad 17 wieków oraz dbałość mnichów. Prace związane z czyszczeniem i konserwacją zbiorów ikon rozpoczęli mnisi w latach 50. XX w., a zespół naukowców z uniwersytetów Princeton, Michigan i Aleksandrii sporządził ich fotografie. Na stronie internetowej http://vrc.princeton.edu/sinai prezentowanych jest obecnie 1294 ikony.

W naszym wielkopostnym cyklu:

[#1] Wyzwanie święTY. Szukasz świętości? Uważaj na niebezpieczeństwa
Gość Niedzielny
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama