107,6 FM

Szef KPRM: Będzie codzienna informacja dla klubów ws. koronawirusa

Będą regularne spotkania premiera z parlamentarzystami ws. koronawirusa, codziennie będzie też przesyłany biuletyn informacyjny do klubów parlamentarnych - zapowiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Opozycja zapewniła, że jest gotowa do współpracy z rządem ws. walki z koronawirusem.

W czwartek w KPRM odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami opozycji, które było poświęcone sytuacji związanej z koronawirusem. W rozmowach wziął też udział minister zdrowia Łukasz Szumowski i szef KPRM Michał Dworczyk. Koalicję Obywatelską reprezentował wiceszef PO Tomasz Siemoniak i sekretarz generalny Platformy Marcin Kierwiński; Lewicę - Marcelina Zawisza oraz Wiesław Szczepański; klub PSL-Kukiz15 - prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Paweł Kukiz, a Konfederację - Krzysztof Bosak i Jakub Kulesza. W spotkaniu udział wziął również szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Dworczyk poinformował po spotkaniu, że szef rządu przedstawił bieżące informacje dotyczące koronawirusa, a także - wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedstawicieli opozycji - zapowiedział, że od poniedziałku do każdego klubu parlamentarnego codziennie rano będzie przesyłany biuletyn z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Ponadto, jak mówił Dworczyk, spotkania premiera z parlamentarzystami będą odbywały się w KPRM regularnie. "Dla rządu PiS to jest niezwykle ważne, żeby tego rodzaju sprawy były ponad podziałami politycznymi, choroba nie ma barw politycznych" - oświadczył szef kancelarii premiera. Dziękował też przedstawicielom opozycji, że potrafili wznieść się ponad podziały.

Szef Kancelarii Premiera zapowiedział, że w piątek odbędzie się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. "Pan premier, tak jak wczoraj informowaliśmy, dał konkretne zalecenia różnym służbom i ministerstwom, jutro będzie też rozliczenie z tego. Chodzi też o wdrażanie pewnych nowych procedur, czy przyjęcie procedur w takich miejscach, gdzie ich jeszcze nie było" - mówił Dworczyk. "To są na przykład ćwiczenia prowadzone przez niektóre służby, procedury dotyczące Głównej Inspekcji Sanitarnej i kontaktów ze szpitalami" - dodał.

Dworczyk poinformował, że w czasie spotkania padło kilka propozycji ze strony opozycyjnej, np. druku ulotek w języku ukraińskim. "Skorzystamy z tych podpowiedzi. Ważny jest dialog i to, by współpracować w tej sprawie spokojnie i merytorycznie" - zaznaczył.

Dworczyk był pytany przez dziennikarzy o dodatkowe środki na walkę z koronawirusem; dopytywano go, czy rząd przeznaczy na ten cel więcej niż 100 mln zł. "Tak. Premier jeszcze raz zapewnił, że jakiekolwiek środki będą potrzebne do walki z koronawirusem, te środki znajdą się w budżecie państwa polskiego. W tej chwili jest uruchomione 100 mln zł z rezerwy ogólnej premiera, jest 1 mld 280 mln z rezerwy kryzysowej" - mówił.

Po spotkaniu przedstawiciele zarówno Lewicy, jak i KO deklarowali, że są gotowi do współpracy.

"Powiedziałem, że jesteśmy krytyczni wobec wielu działań rządu premiera Morawieckiego, ale w tych sprawach będziemy współpracowali" - powiedział wiceszef PO Tomasz Siemoniak. "Dziś nie ma ważniejszej sprawy niż zdrowie Polaków i jesteśmy gotowi do współpracy w każdej formie" - dodał.

Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński podkreślił, że przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej postulowali, by szpitale prowadzone przez samorządy nie były w żaden sposób dyskryminowane finansowo. "Zwracaliśmy uwagę na kwestie transparentności w wydawaniu środków publicznych, a rząd w ostatni poniedziałek dostał specjalne narzędzie, które daje mu wielką odpowiedzialność" - mówił Kierwiński. "Mamy nadzieję, że rząd uzbrojony w tę ustawę będzie skutecznie walczył o bezpieczeństwo Polaków" - dodał.

Szef sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Wiesław Szczepański (Lewica) poinformował, że 18 marca sejmowa Komisja Administracja przyjmie sprawozdanie do ustawy o zarządzaniu kryzysowym, natomiast 24 marca komisja zajmie się ustawą o powiadamianiu ratunkowym. "Zdrowie nie ma ceny i deklarujemy pełną współpracę, jeśli chodzi o nasz klub" - dodał Szczepański.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział PAP, że na spotkaniu z szefem rządu zgłosił kilkanaście wniosków merytorycznych i większość z nich zostało przyjętych. Lider PSL wnioskował o wyposażenie szpitali w odpowiednią ilość sprzętu potrzebnego, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Po drugie wnosił, aby ulotki informacyjne dot. koronawirusa były nie tylko w języku polskim, ale również ukraińskim. Lider PSL upomniał się też o rolników, o to by w przypadku objęcia kwarantanną mogli mieć wypłacane odszkodowania.

Jakub Kulesza (Konfederacja) powiedział PAP, że spotkanie miało "charakter uspokajający", a premier informował o przygotowaniu różnych instytucji państwowych do reagowania na sytuację wokół koronawirusa. "My ze swej strony przekazaliśmy apel do wszystkich, by nie wzmagać paniki wokół sprawy - przez co rozumiemy zarówno rozmaite wypowiedzi medialne, jak i sposób procedowania nad specustawą w sprawie koronawirusa" - poinformował.

W przyszłości, jak zapewniali uczestnicy, mają odbywać się kolejne takie spotkania.

W środę rano minister zdrowia poinformował, że potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa. Pacjent jest hospitalizowany w Zielonej Górze w Szpitalu Uniwersyteckim - na oddziale zakaźnym. W czwartek rano Szumowski poinformował, że na ten moment nie ma żadnego kolejnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem.

« 1 »

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama