107,6 FM

Koronawirus jednym z głównych tematów obrad KEP

30 lat katechezy w szkole, kwestie związane z koronawirusem, 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego - to główne tematy 386. Zebrania Plenarnego KEP, które odbędzie się w dniach 12 i 13 marca w Warszawie - poinformował PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Podsumowanie 30 lat obecności katechezy w szkole to jeden z głównych tematów najbliższego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zapoznają się z badaniami nt. katechezy. Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że nauczanie religii w polskich szkołach jest czymś naturalnym. Wyjątkiem był okres ok. 30 lat podczas reżimu komunistycznego, który pozbawił uczniów tej możliwości. Po upadku komunizmu nauczanie religii wróciło do szkół już w 1990 roku. Dodał, że warto spojrzeć na katechezę z perspektywy 30 lat od jej powrotu do placówek edukacyjnych.

"Katecheza dobrze wpisała się w system szkolny. To właśnie na niej dzieci i młodzież mogą znaleźć odpowiedzi na różne egzystencjalne pytania, które ich dotyczą. Nic więc dziwnego, że rodzice bardzo sobie cenią te zajęcia" - zaznaczył rzecznik Episkopatu Polski.

Kolejnym ważnym tematem obrad będą kwestie związane z koronawirusem. Ks. Rytel-Andrianik podkreślił, że Kościół od początku angażuje się w działania mające na celu ochronę przed tą epidemią. Przypomniał, że jeszcze przed zidentyfikowaniem tego wirusa w Polsce w niedzielę 1 marca w kościołach był czytany list Ministra Zdrowia informujący jak reagować w sytuacji zagrożenia koronawirusem. W tym samym czasie przewodniczący KEP wydał komunikat tej sprawie, w którym m.in. zalecał zachowanie daleko idącej ostrożności i zaapelował o modlitwę.

Rzecznik Episkopatu dodał, że w sytuacji pojawienia się koronawirusa w Polsce przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wydał drugi komunikat, podając konkretne wskazania, które są zgodne z zaleceniami służb sanitarnych. Zebranie plenarne jest bardzo dobrą okazją, aby te kwestie omówić w gremium księży biskupów" - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Podkreślił też, że w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego biskupi zajmą się przygotowaniami do tych ważnych uroczystości. "To nasi wielcy rodacy, którzy zapisali się w historii naszego narodu, a nawet całego świata. Stąd tak ważne są przygotowania do tych uroczystości, czyli 18 maja - dnia urodzin św. Jana Pawła II i 7 czerwca - dnia beatyfikacji kard. Wyszyńskiego" - dodał ks. Rytel-Andrianik.

Poinformował również, że pierwszego dnia obrad przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki mówił będzie o wyzwaniach duszpasterskich Kościoła w Polsce. Biskupi zajmą się także sprawami Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka. Ks. Rytel-Andrianik dodał, że pierwszy dzień 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zakończy się uroczystą Eucharystią w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy św. przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

Biskupi zajmą się także sprawami Caritas Polska i wysłuchają sprawozdania z pierwszego posiedzenia obrad "Drogi Synodalnej" Kościoła w Niemczech. Zaplanowano również wystąpienie abp. Stanisława Budzika, przewodniczącego Komisji Nauki Wiary i bp. Wiesława Śmigla, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu ds. Rodziny.

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończy się w piątek po południu. Po obradach zostanie wydany komunikat.

« 1 »
 • Yanosh
  11.03.2020 07:57
  Jednak nasi Księża Biskupi jak się wydaje reagują na sprawy bieżące z troską i dając rozwiązania. Dlaczego zatem przez tyle lat ukrywano sprawy drażliwe dotyczace molestowania świeckich i kleryków, dlaczego nie wypracowano w ciągu lat 1990-2012 mechanizmów zdolnych eliminować omertę czyli zmową milczenia, choć wiadomo było, że to jest zło od początku do końca, dlaczego pozwalano przez ostatnie 30 lat na miernych katechetów świeckich, którzy co innego mówili w szkole a co innego własnym życiem, nie biorąc pod uwagę głosu świeckich i tym samym wkładając oręż do ręki przeciwnikom Kościoła, a eliminowano wszelkie głosy w ramach duchowieństwa, które mówiły o problemie.??
  doceń 2
 • CSOG
  11.03.2020 08:40
  Koronawirus jednym z głównych tematów obrad KEP.
  A wydawać mogło by się , że jednym z głównych tematów obrad KEP powinny być sprawy kościoła i wiary. (?) Mogłoby się wydawać, że po dwóch tuzinach artykułów "nie lękajcie się" i trzech tuzinach tytułów "nie ulegajmy zbiorowej histerii" sprawy koronawirusa w KEP mogą zając plan dalszy od piewrszego. Cóż takie prawo rynku. Jaki popyt taka podaż. :)
  doceń 0
 • annaewa2
  11.03.2020 08:57
  https://warszawa.gosc.pl/doc/6185863.Bez-dobrej-katechezy-Polska-nie-bedzie-katolicka

  Niecałe dwa tygodnie temu podczas spotkania formacyjnego proboszczów Archidiecezji Warszawskiej prelegent z KUL zwrócił uwagę, że katecheza szkolna nie spełnia swojej roli. Padło zdanie: Katecheza używa języka, którego nikt nie rozumie, odpowiada na pytania, których sobie nikt nie stawia, i porusza problemy, którymi nikt nie żyje. Biskupi ten głos zwyczajnie zignorowali, woląc żyć w kłamstwie, że katecheza działa świetnie.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama