107,6 FM

Premier: Zakaz wszelkich zgromadzeń, także religijnych, powyżej 50 osób

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zakaz wszelkich zgromadzeń, także religijnych, powyżej 50 osób. Od soboty ograniczenia dotkną galerie handlowe.

Otwarte zostaną sklepy spożywcze i drogerie w galeriach. Handel w pozostałych zostanie zawieszony. "Wszystkie (inne) sklepy pozostają otwarte, banki, punkty usługowe, bankomaty. Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów" - powiedział Morawiecki.

Wprowadzone zostają pełne kontrole na wszystkich granicach Polski. Wstrzymane zostają kolejowe i lotnicze połączenia międzynarodowe (w nocy z soboty na niedzielę). Czartery, którymi Polacy będą wracać do kraju, nie zostaną odwołane. Obcokrajowcy nie będą wpuszczani do naszego kraju, choć będą odstępstwa dla tych, którzy w Polsce legalnie pracują; ich czeka 14 dni kwarantanny. Po przekroczeniu granicy obywatele polscy będą kierowani na 14-dniową kwarantannę domową lub w miejscu wyznaczonym do tego przez wojewodę.

- Zawieszamy działalności wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn - powiedział premier Morawiecki.

Ruch samochodowy dla Polaków powracających do kraju z zagranicy zostanie utrzymany - poinformował . Dodał, że zostaną jednak wprowadzone bardzo rygorystyczne procedury. Zaznaczył, że wewnątrzkrajowy ruch samolotowy i kolejowy zostaje utrzymany i pozostanie bez zmian.

- Mamy w Polsce wystarczająca ilość środków ochrony, mamy ponad 10 tysięcy respiratorów - zaznaczył premier.

- Wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzież, proszę o spędzanie czasu w domu; musimy starać się izolować, to skuteczna metoda walki z wirusem; do pracowników apeluję o zachowywanie w miejscu pracy ścisłych zasad higieny - zaapelował Mateusz Morawiecki.

- Niestety spodziewamy się w najbliższych dniach przyrostu osób, które zachorują na koronawirusa - powiedział na konferencji.

- Apeluję do wszystkich pracodawców o wyrozumiałość, żeby wszystkim pracownikom tam, gdzie można umożliwić pracę zdalną; pozostanie w domu to jest najlepsze lekarstwo na koronawirusa - powiedział premier Mateusz Morawiecki,

- Zostańcie w domu. To jest czas na kwarantannę dla całego społeczeństwa - podsumował premier.

- Od jutra obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, są podejmowane działania, mamy szansę na opanowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa - dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

« 1 »
 • spe
  13.03.2020 22:21
  Nie wiem, na ile leżałoby to w gestii władzy biskupów, ale rzuczam pomysł, aby spełnienie za dość obowiązkowi uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. rozszerzyć na cały tydzień tak, aby każdy wierny, który nie podlega dyspensie, zwłaszcza w większych miejscowościach, miał szansę uczestnictwa przynajmniej raz w tygodniu w Eucharystii.
 • spe
  13.03.2020 22:35
  Ograniczenie ruchu przez granicę jest podstawą dla sensu działań wewnątrz kraju.
  doceń 4
 • spe
  14.03.2020 00:00
  Można by np. rozszerzyć obecną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. również na te (pozostałe) osoby, które będą uczestniczyć w zamian w dowolnej Mszy św. w tygodniu.
 • Anonim (konto usunięte)
  14.03.2020 06:08
  Złe sformułowanie jednego punktu w ostatnim komunikacie biskupów dziś daje konsekwencje. Od razu trzeba było udzielić dyspensy każdemu bez pisania o lęku przed zagrożeniem. Bo teraz wynika, że przed kościołami trzeba będzie postawić liczących, albo przed Mszą sw. po policzeniu wiernych trzeba będzie wypraszać tych ponad 48 (47)
  doceń 12
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama