107,6 FM

Archidiecezja katowicka. Wszyscy objęci dyspensą od obowiązku uczestnictwa we Mszy św.

Metropolita katowicki zaleca wiernym pozostanie w domach i powstrzymanie się od uczestniczenia w Mszach św. w kościołach. Apel abp. Skworca to odpowiedź na wprowadzenie w Polsce stanu epidemicznego z rozporządzeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń, w tym religijnych, do 50 osób.

Sekretarz i rzecznik abp. Wiktora Skworca ks. Tomasz Wojtal informuje, że wszyscy wierni archidiecezji katowickiej zostają objęci dyspensą od uczestnictwa w niedzielnej liturgii:

Ponadto, w związku z zaostrzeniem sytuacji epidemiologicznej i wprowadzeniem stanu epidemicznego, abp Wiktor Skworc wydał nowe zarządzenia dla proboszczów wszystkich parafii archidiecezji katowickiej:

Katowicka kuria apeluje do wiernych o korzystanie z transmisji Mszy św. w radiu, telewizji i internecie. Na antenie Radia eM Msza Święta z archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach transmitowana jest od poniedziałku do soboty o godz.18, a w niedziele w samo południe.

Publikujemy tekst nowego dokumentu abp. Wiktora Skworca.

ZARZĄDZENIE METROPOLITY KATOWICKIEGO W ZWIĄZKU Z OGŁOSZENIEM W POLSCE STANU EPIDEMICZNEGO

Obowiązują nadal wszystkie poprzednio wydane akty prawne: Zarządzenie Rady Stałej, Dyspensa Metropolity Katowickiego od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. oraz Zalecenia szczegółowe Metropolity Katowickiego z dnia 12 marca br.

Jednak w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce i stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., wprowadzających czasowo ograniczenia dot. m.in. liczby uczestników wszelkich zgromadzeń, w tym religijnych do 50 osób, przypominam o udzielonej dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej liturgii, która aktualnie dotyczy – ze względu na wprowadzony stan epidemiczny – wszystkich wiernych archidiecezji. Usilnie zalecam wiernym korzystanie z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i wielkopostnych nabożeństw. Rodzina – modląca się wspólnie, razem uczestnicząca w transmitowanej Mszy św. staje się domowym Kościołem, podstawowym ogniwem w rodzinie Kościoła.

Należy ponadto:

 • ograniczyć możliwość uczestnictwa we Mszach św. wyłącznie do wiernych bezpośrednio związanych z zamówioną intencją Mszy św. lub w przypadku pogrzebu do najbliższej rodziny;
 • w kaplicach domów zakonnych i w zakładach opieki ograniczyć udział wiernych wyłącznie do mieszkańców i pracowników;
 • pamiętać o obowiązku otwarcia kościołów w ciągu dnia, celem umożliwienia wiernym indywidualnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz korzystania z sakramentu pokuty;
 • zwiesić posługę służby liturgicznej (ministrantów, lektorów, kantorów, animatorów);
 • zachęcić katechetów i katechetki, aby korzystając ze współczesnych możliwości komunikacji, utrzymywali łączność z katechizowanymi dziećmi i młodzieżą, i wspierali w ten sposób rodziców oraz opiekunów w okresie próby naszej jedności i solidarności;
 • ograniczyć posługę wobec osób chorych do wiatyku udzielanego wiernym w wypadku bezpośredniego zagrożenia życia;
 • podjąć codziennie pełnienie w kancelarii i przy parafialnym telefonie duszpasterskich dyżurów w celu udzielania informacji i duszpasterskiej pomocy oraz duchowego wsparcia.

Wzywam kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 odmawiali różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych. W tym samym czasie do duchowej łączności z osobami duchownymi i konsekrowanymi zapraszam wszystkich wiernych. Przeżywając Wielki Post, prośmy nadal w naszych rodzinach o nawrócenie i pokój serc.

Polecam Was, szczególnie osoby chore, przebywające w kwarantannie, a także służby sanitarne i medyczne Bożej Opatrzności, przez wstawiennictwo Matki Bożej Piekarskiej, naszej Śląskiej Lekarki i serca błogosławię.

Czytaj także:

Zalecenia szczegółowe w związku z epidemią koronawirusa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anonim (konto usunięte)
  15.03.2020 06:31
  Najbliższe niedziele to test własnych egoizmów - czy iść do kościoła, czy też nie iść, aby we Mszy św. mógł uczestniczyć ktoś, kto tego bardziej potrzebuje.
  doceń 2
 • kpiekar
  15.03.2020 10:46
  Trudno mi zgodzić się z decyzją Metropolity.Dziś rano byłem na mszy Sw.o 6.00
  doceń 3
 • kpiekar
  15.03.2020 10:55
  W kościele 1 osoba za którą była sprawowana najświętsza ofiara,ksiądz odprawiający mszę,organista .Kilka osób które przyszły na mszę zostało skierowanych do salki obok kościoła.Uważam,że decyzja o udziale liczby osób powinna być w gestii proboszcza z uwzględnieniem wielkości obiektu sakralnego a nie odgórnie.ponadto rozporządzenie władz państwowych mówi wyrażnie o liczbie 50 osób.Dla mnie msza Sw to radość a był smutek i żal zwłaszcza do kościoła hierarchicznego.
  doceń 3
 • Anonim (konto usunięte)
  18.03.2020 15:43
  No i to jest realny trud... Wiem, że w samych Katowicach wierni nadal uczestniczą we Mszach św., bynajmniej nie odprawianych w ich intencji (chyba że się założy, że każda jest w intencji wszystkich wiernych).... Pytanie - co miał na myśli Szymon w swojej wyżej zamieszczonej wypowiedzi?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama