107,6 FM

MSWiA: Związki zawarte w tzw. Reformowanym Kościele Katolickim bez skutków cywilno-prawnych

"Związki małżeńskie zawarte w Reformowanym Kościele Katolickim nie wywołują żadnych skutków cywilno-prawnych" - wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w komunikacie przekazanym mediom po informacji, że zarejestrowany został tzw. Reformowany Kościół Katolicki dopuszczający udzielanie ślubów parom homoseksualnym

Jak poinformowała w poniedziałek "Rzeczpospolita", resort prowadzący rejestr legalnie funkcjonujących w Polsce Kościołów i związków wyznaniowych, dokonał rejestracji tzw. Reformowanego Kościoła Katolickiego. Jednym z jego postulatów ma być dopuszczalność udzielania ślubów parom jednopłciowym.

Zdaniem "Rz", urzędnicy MSWiA nie mogli odmówić rejestracji, gdyż wspólnota spełniała wymagane kryteria.

Jednak resort odniósł się wkrótce do całej sprawy. W komunikacie przekazanym Polskiej Agencji Prasowej poinformowano: "Wyjaśniamy, że związki małżeńskie zawarte w Reformowanym Kościele Katolickim nie wywołują żadnych skutków cywilno-prawnych”.

„Nie można ich uznać za ślub cywilny na gruncie polskiego prawa – nie ma ustawy, a także umowy między Rządem RP a Reformowanym Kościołem Katolickim, która by na to pozwalała” - dodaje MSWiA.

Obowiązujący stan prawny w Polsce potwierdził w swoim komentarzu mec. Jerzy Kwaśniewski z Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris". - Państwo polskie nie zajmuje się obrzędami w rozpoznawanych ruchach religijnych. "Błogosławione" w tych ruchach relacje jednopłciowe nie rodzą żadnych skutków w świetle prawa cywilnego - napisał.

Konstytucja RP w art 18 mówi: "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anonim (konto usunięte)
  17.03.2020 10:22
  Skoro to coś spełniało kryteria zarejestrowania związku wyznaniowego, to rzeczywiście nie sposób było odmówić. Uważam jednak, że należy zmienić prawo w tym kierunku, aby takich nowych związków nie można było opatrywać nazwą wprowadzającą zamieszanie. Wtedy dotychczasowe związki wyznaniowe powinny móc się wypowiedzieć co do tej nazwy. Przy obecnym przykładzie - ani to chrześcijańskie, ani tym bardziej katolickie. Nie wystarczy odwołać się do Jezusa w dowolnej formie, żeby stało się to kościołem chrześcijańskim, czy tym bardziej kościołem katolickim. A już widzę, jak wiele osób to coś (bo nie umiem tego nazwać kościołem) wprowadzi zwyczajnie w błąd. Zwłaszcza takich, dla których ich homoseksualizm jest trudem.
  doceń 1
 • Kocór
  17.03.2020 16:56
  To nie jest nowy związek wyznaniowy.Pierwsze nabożeństwo Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce odbyło się w 2007 roku. Początkowo niezależna wspólnota nawiązała kontakt z podobnymi wspólnotami w USA i Belgii, które posiadały biskupów z sukcesją apostolską.
  W 2011 roku wspólnota została przyjęta do Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej.
  13 grudnia 2017 zarejestrowano Stowarzyszenie Reformowanych Katolików powołane do istnienia przez członków i członkinie poznańskiej wspólnoty Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. Stowarzyszenie działa m.in. na rzecz sprawiedliwości społecznej, przeciwdziałania wykluczeniu zwłaszcza w kontekście wolności sumienia i wyznania. Reprezentant stowarzyszenia należy do Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej
  Niestety takie zarejestrowanie i nazwa ma na celu wprowadzić w błąd i zamieszanie wiernych Kościoła Katolickiego. Dlatego potrzeba aby Episkopat w Polsce jak najszybciej wydał komunikat w tej sprawie i pouczył wiernych jakie zagrożenie czeka katolików. Może to być groźniejsze niż epidemia wirusa.
  Od roku 2014 Kościół przygotowywał dokumenty, a 6 grudnia 2016 roku wysłał wniosek o wpis Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych prowadzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wpis do rejestru nastąpił 28 stycznia 2020 roku.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama