107,6 FM

Józef Augustyn SJ: To nie czas na dyskusje, przepieranie swojego punktu widzenia religijnego

Jako duszpasterze winniśmy być uważni, by w naszych refleksjach nie wykorzystywać tej trudnej sytuacji do polemiki światopoglądowej - pisze dla KAI o. Józef Augustyn SJ. Zdaniem znanego duszpasterza i rekolekcjonisty "to nie czas na dyskusje, przepieranie swojego punktu widzenia religijnego".

 Analizując obecną sytuację duchowny odwołuje się do "Dżumy" Alberta Camusa oceniając, że dzieło to pomaga odpowiedzieć na pytanie, "jak mierzyć się z kruchością ludzkiej egzystencji odkrywając, pośród zmagań, jej najgłębszą wartość, godność oraz jej ostateczny cel".

Oto artykuł o. Józefa Augustyna SJ:

“Tak, nadeszła chwila zastanowienia. Sądziliście, że wystarczy wam odwiedzać Boga w niedzielę, abyście byli panami waszych dni” (Albert Camus, Dżuma).

Epidemia wstrząsa światem budowanym w epoce globalizacji. Zaledwie w kilkanaście dni koronawirus dotarł – właśnie z powodu globalizacji – niemal do wszystkich krajów świata. Zaistniała sytuacja społeczna i ekonomiczna to niewątpliwie surowy egzamin dla wszystkich obywateli, rządów, polityków, twórców kultury, organizacji międzynarodowych, dosłownie dla wszystkich. Koronawirus jest bardzo „demokratyczny” i „sprawiedliwy”, jednakowo atakuje biednych i bogatych, małych i wielkich tego świata. Ci ostatni zresztą, przez swoje liczne kontakty, są nawet bardziej narażeni. „Teraz przynajmniej sytuacja była jasna, zaraza dotyczyła wszystkich” (A. Camus).
Wielu porównuje epidemię do wojny, podkreślając jednocześnie, że wróg jest mało rozpoznany, stąd też jest mało uchwytny, nieprzewidywalny, podstępny. Boleśnie przekonały się o tym pewne gwiazdy sportu i polityki, które wyśmiewając epidemię, lekceważyły podstawowe zasady bezpieczeństwa i same uległy chorobie.

1. Epidemia, odwieczny wróg ludzkości, przypomina nam dzisiaj, że w kwestii kruchości ludzkiego życia, mimo całego postępu cywilizacyjnego, niewiele się zmieniło. Pewne zagrożenia nieco odsunęliśmy od siebie, udając jednak przy tym, że zostały one zlikwidowane. W mediach coraz więcej pojawia się tekstów zatytułowanych: „Koronawirus obnażył „świat”... Pokazał próżność, obłudę, hipokryzję” itp. Nie będziemy tutaj identyfikować „światów”, które obnaża koronawirus. Dotyczy to w jakimś stopniu wszystkich „światów”, choć może w różnym zakresie. Także świata religii.

« 1 2 3 4 5 »
 • wietrzyk11
  18.03.2020 22:35
  Ojcze Augustynie, czy Albert Camus, którego autorytet tak gorliwie przywołujesz, był jednym z Doktorów Kościoła? Nie. Był ateistą.
  doceń 3
 • wietrzyk11
  18.03.2020 22:37
  Tak, czytałam "Dżumę", jeszcze w szkole, bo to lektura była. I właśnie ze szkoły pamiętam, że jeden z jej bohaterów, Tarrou, to "święty bez Boga".
  doceń 4
 • Shymon
  19.03.2020 11:57
  Też rzuciło mi się w oczy, że zamiast szukania odpowiedzi na pytania w Słowie Bożym, używa się przeróżnych argumentów - naukowych, "zdroworozsądkowych", filozoficznych. "Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?".
 • XPP
  20.03.2020 16:54
  Od paru dni b. jezuita St. obirek zali się w mediach jak wielka skamieliną jest Kościół w Polsce! Onet i consortes z lewej przyklaskują temu bełkotowi sfrustrowanego Narcyza. Dzisiaj GN drukuje świetny, piękny bezpretensjonalny artykuł jezuity o. AUGUSTYNA. Artykuł, refleksja powiększająca dobro w tym trudnym czasie zarazy. Popatrzcie: ci dwaj odbyli podobna formację a jeden od drugiego - tak daleko jak Wschód od Zachodu! Dziękuję Ojcze Józefie!
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama