107,6 FM

Czechy: Stan pacjenta leczonego eksperymentalnym lekiem poprawia się

Stan pacjenta z COVID-19, który od trzech dni dostaje w Pradze eksperymentalny lek remdesivir, poprawia się - poinformowali w piątek lekarze z praskiej Kliniki Szpitala Uniwersyteckiego (VFN). Chorego odłączono od aparatury pozaustrojowego utlenowania krwi (ECMO).

Dyrektor VFN David Felt powiedział, że stan pacjenta nadal pozostaje bardzo poważny. Zwrócił uwagę, że chory poczuł się trochę lepiej jeszcze przed podaniem remdesiviru, zatem nie da się dokładnie określić, jaki wpływ ma lek na organizm.

Mężczyzna jest jedynym pacjentem w Czechach, dla którego lekarze dostali eksperymentalny środek, co nie powiodło się w przypadku innego chorego.

Zastępca ordynatora kliniki anestezjologii VFN Martin Balik powiedział, że chory ma uszkodzone płuca. Został hospitalizowany 10 marca z podejrzeniem zapalenia płuc. Po pięciu dniach w VFN został podłączony do aparatury ECMO. Szpitale w Czechach mają 74 takie urządzenia dla pacjentów z COVID-19.

Lekarze podkreślili, że sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana i nie można mówić, że pacjent dostał lek i został uratowany. Podkreślili, że nie ma pewności, iż to remdesivir jest kluczową substancją dla leczenia. Ostatnią dawkę leku hospitalizowany w VFN powinien otrzymać za sześć dni.

Wiceminister zdrowia Roman Prymula powiedział dziennikarzom, że Czechy rozmawiają z amerykańska firmą Gilead, która wyprodukowała i testuje środek, o jego wykorzystywaniu w dalszych etapach eksperymentu.

« 1 »
 • Rysz
  27.03.2020 21:48
  W poniedziałek FDA ( skrót Agencja Żywności i Leków ) przyznała remdesivirowi status leku "sierocego"który kwalifikuje firmę do różnego rodzaju uproszczeń proceduralnych i podatkowych,umożliwia taż pomoc naukową FDA w badaniach klinicznych.Status ten zarezerwowany jest dla leków które leczą rzadkie choroby.Jaka była odpowiedź firmy Giled można przeczytać na tej stronie https://www.npr.org/sections/health-shots/2020/03/25/821534016/drugmaker-asks-fda-to-rescind-rare-disease-status-perks-for-covid-19-drug?t=1585338646208
  doceń 1
 • Rysz
  04.04.2020 10:13
  Wiadomość z Europejskiej Agencji Medycznej - Komitetu do spraw leków dla ludzi (skrót CHMP) na stronie https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-provides-recommendations-compassionate-use-remdesivir-covid-19 Zalecenia dotyczące w jaki sposób remdesivir powinien być stosowany w leczeniu COVID-19.Między innymi takie kraje jak Niderlandy,Grecja,Rumunia i Estonia zwróciły się do CHMP o opinię w sprawie tego leku.
  doceń 1
 • Rysz
  20.04.2020 13:48
  Szpitale w Polsce otrzymają Remdesivir lek przeciwwirusowy, który testowany jest obecnie na skuteczność przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Można o tym przeczytać na tej stronie https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,prof--simon--dostaniemy-lek--ktory-dziala-bezposrednio-na-koronawirusa,artykul,74015752.html
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama