107,6 FM

Minister Szumowski: Mamy potencjał 20 tys. testów na dobę, nie wykorzystujemy go

Mamy potencjał, aby wykonywać 20 tys. testów na koronawirusa na dobę, trudno powiedzieć, dlaczego go nie wykorzystujemy - powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że jego resort apeluje, aby robić jak najwięcej testów. Mówił również o planach odmrożenia gospodarki od 19 kwietnia.

Szumowski poinformował w RMF FM, że od 19 kwietnia rząd będzie powoli odmrażać gospodarkę. "Myślę, że jest to dobra wiadomość, jeśli popatrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji" - stwierdził. Wskazał, że gdyby nie obostrzenia, w Polsce byłoby obecnie kilkadziesiąt tysięcy chorych, tymczasem jest ich kilka tysięcy.

Minister był też pytany o możliwości wykonywania większej liczby testów na koronawirusa. Prowadzący audycję zauważył, że według planu wychodzenia z kwarantanny przedstawionego przez Jarosława Gowina, powinniśmy wykonywać 60-80 tys. testów na dobę.

"To, co możemy zrobić jako Ministerstwo Zdrowia, to dajemy te testy wszędzie, gdzie możemy. Prosimy o to, by robić maksymalną liczbę. Mamy potencjał laboratoriów 20 tys. na dobę. Były święta, zrobiono 5,5 tys. w Poniedziałek Wielkanocny. W piątek było to 11,2 tys., więc potencjał jest większy, niż robimy" - podkreślił.

Szef resortu zdrowia dopytywany o to, dlaczego, skoro - jak twierdzi - są testy na koronawirusa, nie wykonuje się ich więcej, odpowiedział, że testy są i trudno powiedzieć, dlaczego nie wykorzystujemy potencjału, "nie są kierowani pacjenci na testy, apelujemy i prosimy o to, by było jak najwięcej tych testów".

Pytany o wybory prezydenckie i o to, jaką wyda rekomendację w tej sprawie, odpowiedział, że czeka na ocenę procedury wyborów korespondencyjnych przez głównego inspektora sanitarnego i wtedy przedstawi swoje rekomendacje. Dodał, że wybory korespondencyjne są bezpieczniejszą formą, bo obecnie cały czas korzystamy z wysyłkowej formy, odbierając i wysyłając przesyłki.

Na uwagę, że w Bawarii po przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych nastąpił przyrost liczby zakażeń, wyjaśnił, że wysyp zakażeń był tam efektem pierwszej tury, która została przeprowadzona w formie tradycyjnej, w lokalach wyborczych.

Według wcześniejszych zapowiedzi Szumowskiego, ma on przedstawić rekomendację w sprawie wyborów prezydenckich pod koniec tygodnia.

« 1 »
 • podajnik
  14.04.2020 10:23
  W 39 dni od niepochamowanego wzrostu epidemii Włochy miały 102 tysiące chorych.
  W 39 dni Polska ma niecałe 7 tysięcy chorych.
  Kto sobie lepiej radzi z epidemią?
  Dzięki doktorze Szumowski.
  doceń 11
 • Anonim (konto usunięte)
  14.04.2020 10:33
  Przykład jak działa system ochrony zdrowia - MZ nie wie dlaczego jest tak mało testów wykonywanych.
  doceń 12
 • podajnik
  14.04.2020 11:52
  Robimy 5 razy częściej testy niż robią w USA w przeliczeniu na jednego chorego.

  Do dzisiaj w USA zachorowało prawie 600 tysięcy osób i wykonano 3 miliony testów.
  W Polsce zachorowało grubo ponad 6 tysięcy osób i wykonano 150 tysięcy testów.

  Łatwe jest to do samodzielnego przeliczenia. Mają sto razy więcej chorych, a tylko 20 razy wiecej testów przeprowadzili.
 • wietrzyk11
  14.04.2020 13:01
  Jeżeli liczba zakażeń rośnie, a mamy odmrażać gospodarkę, to nie robimy tego ze względu na 'wypłaszczenie krzywej", tylko po to, aby nie pójść z torbami. A zatem tak czy inaczej jesteśmy między młotem a kowadłem.
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama