107,6 FM

Pogrzeby pod specjalnym nadzorem epidemiologicznym

Rodziny coraz częściej wybierają kremację swoich bliskich, którzy zmarli z powodu koronawirusa. - Nie trzeba stosować tych wszystkich przepisów epidemiologicznych dotyczących pochówku osób zmarłych z powodu COVID-19 - tłumaczy ks. Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii św. Wacława w Radomiu, który opiekuje się zabytkowym cmentarzem przy Limanowskiego.

Ksiądz Andrzej Tuszyński wyjaśnił, że pogrzeby osób, które zmarły z powodu koronawirusa, muszą się odbywać według epidemiologicznych przepisów. Między innymi rodzina nie ma możliwości, by zobaczyć zmarłego, zanim spocznie w grobie. - Jest też zakaz mycia ciała czy ubierania zwłok. Są one umieszczane w workach. W przypadku tradycyjnego pochówku na dnie trumny umieszczana jest substancja dezynfekcyjna o grubości 5 centymetrów – wylicza w rozmowie z Radiem Plus Radom ks. Tuszyński.

Również pracownicy zakładów pogrzebowych muszą się zabezpieczyć w środki ochrony indywidualnej, m.in. kombinezony, fartuchy ochronne, maseczki czy przyłbice.

Dodajmy, że od dzisiaj w pogrzebach może uczestniczyć już większa liczba osób z zachowaniem zasady: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Przypomnijmy, że coraz więcej osób decyduje się na spopielenie zwłok swoich bliskich. Na 700 pochówków w 2019 roku na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu ok. 280 stanowiły urny.

« 1 »
 • gorolaz
  20.04.2020 18:55
  Maseczka ma chronić, a trumna nie? Jakiś matrix. To w końcu co to jest? Dżuma, choroba na ch..lera czy ebola?!!!
  doceń 10
 • Atimeres
  20.04.2020 20:57
  Maseczka nie chroni stuprocentowo, trumna także. Trumna nie jest i chyba nie może byc szczelna (psujące się zwloki mogą wytwarzać wiele gazu, zwłaszcza metanu).
  Kto wie dokładniej, proszę o poprawę.
  doceń 3
 • gorolaz
  21.04.2020 06:27
  Cześć
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama