107,6 FM

Prezydent: Póki jestem prezydentem, nie będzie prywatyzacji publicznych szpitali

- Póki jestem prezydentem, nie będzie prywatyzacji publicznych szpitali - zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Prezydent podpisał także deklarację w tej sprawie.

Ten czas, kiedy na świecie panuje pandemia koronawirusa, a w Polsce kiedy cały czas mówimy o tej pandemii, epidemii i o tych wszystkich trudnych bardzo stanach, które ten wirus wywołuje, kiedy mówimy o walce przeciwko koronawirusowi, bardzo dobitnie widać, jak dobrze w tym aspekcie sprawdza się nie kto inny, tylko publiczna służba zdrowia - mówił podczas briefingu prezydent, podkreślając, że wszyscy powinni mieć jednakowy dostęp do świadczeń.

Andrzej Duda przypomniał, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat pojawiały się pomysły komercjalizacji służby zdrowia, m.in. za czasów rządów Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej, czemu - jak podkreślał - sprzeciwiał się ówczesny prezydent Lech Kaczyński, który żądał przeprowadzenia w tej sprawie referendum. "Wtedy też miałem ten wielki zaszczyt, że broniłem publicznej służby zdrowia w polskim Senacie razem ze śp. ministrem, profesorem Zbigniewem Religą" - podkreślał.

Jak dodał, ówczesna postawa prezydenta Kaczyńskiego jasno określała, że jest on za publiczną służbą zdrowia, za powszechnym dostępem do świadczeń niezależnie od zasobności portfela i równym dla każdego obywatela, aby pacjent był na pierwszym miejscu, co gwarantuje publiczna służba zdrowia.

"Kiedy dzisiaj jesteśmy w trakcie prezydenckiej kampanii wyborczej i kiedy ja kandyduję w tych wyborach, chcę bardzo jasno powiedzieć: póki ja jestem prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, póty nie ma mowy, żeby rozszerzała się komercjalizacja, a w efekcie rozszerzyła się prywatyzacja służby zdrowia, aby liczba tych publicznych placówek służby zdrowia, w których każdy obywatel jest równo traktowany i każdy jest leczony wtedy, kiedy jest taka potrzeba, zmniejszała się" - oświadczył Andrzej Duda.

"Zobowiązuję się do tego i podpiszę stosowną deklarację w tej sprawie. To jest przesłanie, które towarzyszy mi już od wielu lat, z którego nigdy się nie wycofam i które teraz, na progu kolejnych wyborów prezydenckich i kolejnej 5-letniej kadencji, która już niedługo mam nadzieję się zacznie, jeszcze raz bardzo mocno podkreślam i chcę swoim podpisem zagwarantować" - oświadczył prezydent.

W deklaracji, którą podpisał Andrzej Duda, zwrócono uwagę, że pandemia koronawirusa pokazuje, jak ważna jest publiczna służba zdrowia. "W obliczu zagrożenia pacjenci muszą mieć pewność, że ktoś bierze odpowiedzialność za ich leczenie. Dlatego dziś jeszcze wyraźniej widać, jak niebezpieczne są powracające co jakiś czas pomysły komercjalizacji publicznych szpitali, co mogłoby skutkować trudnym dostępem do leczenia, szczególnie osobom mniej zamożnym i mieszkającym z dala od dużych skupisk miejskich. Nie możemy na to pozwolić" - czytamy w deklaracji.

"Dlatego zobowiązuję się, że w swojej drugiej kadencji jako prezydent RP nie podpiszę żadnej ustawy, która pozwalałaby na prywatyzowanie publicznych szpitali" - oświadczył Andrzej Duda.

« 1 »
TAGI:
 • morfeo
  27.04.2020 23:44
  Tylko jak oceniać wydajność i przydatność prywatnej służby zdrowia, kiedy obok jest państwowy moloch i nie ma żadnej autoregulacji rynku np. przez obowiązkowe, ale "prywatne" (i wybierane z dużej puli) ubezpieczenia zdrowotne? Dzisiaj prywatne szpitale nie są lepsze od publicznych, bo prawie nikt z nich nie korzysta. Ale już lekarze prywatni (tam, gdzie rynek się sam nieco lepiej wyregulował) są od "publicznych" lepsi dość radykalnie. Ktokolwiek był u lekarza na NFZ wie, że będzie "za pół roku", "co z tego, że chory, tutaj wszyscy chorzy", a i tak "nie da się" i "pan sobie pójdzie prywatnie, to nawet jutro". RTG za dwa tygodnie, rezonans za pół roku, a moja kochana babcia swój termin na zaćmę skwitowała krótkim "to może już pani nie pisać, i tak nie dożyję". No i nie dożyła.
  doceń 2
 • ksiegowy
  28.04.2020 00:26
  Rząd Morawieckiego już wydał chyba wszelkie pieniądze skoro myśli o prywatyzacji publicznych szpitali, że Prezydent chce się temu przeciwstawić.
  Bo żaden inny kandydat w tej chwili nie podnosi przecież kwestii "prywatyzacji publicznych szpitali" - tylko Prezydent Duda, czyli musi wiedzieć coś co planuje Morawiecki.

  A Morawiecki rozpaczliwie szuka pieniędzy. Skarb Państwa sprzedaje przecież swoje udziały (ostatnio w Energii) aby pozyskać fundusze. Czy to nie jest prywatyzacja? Czy Morawiecki chce rozszerzyć prywatyzacje na szpitale? To byłby szok...

  Natomiast w Polsce od lat buduje się od podstaw wiele klinik i szpitali prywatnych (w tej chwili działa już około 200 prywatnych szpitali).
  Do tego drugie tyle jest innych szpitali niepublicznych.

  Ale szpitale publiczne (jak kliniki przy Uniwersytetach Medycznych, szpitale wojewódzkie, albo szpitale powiatowe) mają się generalnie dość dobrze (może z wyjątkiem szybko narastających długów), ich liczba to ok. 500 (czyli są w większości) i nie przypominam sobie aby ktoś chciał je prywatyzować (no chyba, że obecny rząd ma jakieś tajne plany).

  PS. Kiedy wreszcie Prezydent Duda będzie realizował swoje obietnice z roku 2015 jak np. "likwidacja NFZ-u", albo "gabinet lekarski i stomatologiczny w każdej szkole"? Czasu coraz mniej...
 • BabaJaga1
  28.04.2020 06:44
  Konstytucji strzec przysiegal biorac Boga na swiadka i zaraz potem ta przysiege deptal...tyle sa warte przysiegi i zapewnienia takie czlowieka
 • BabaJaga1
  29.04.2020 15:08
  ktos kto nie potrafi swojej uroczystej przysiegi uszanowac a dodatkowo powoluje sie przy niej na autorytet Boga nie ma zadnych zasad moralnych.To co zrobil Duda jest niewyobrazalne.
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama