107,6 FM

90. rocznica śmierci bp. Arkadiusza Lisieckiego

Dziś mija 90. rocznica śmierci biskupa Arkadiusza Lisieckiego. Był pasterzem diecezji katowickiej w latach 1926-1930.

Bp Arkadiusz Lisiecki urodził się 12 stycznia 1880 roku na Chwaliszewie w Poznaniu. Był synem mistrza malarskiego Romana i Barbary z domu Kolendowska.

90. rocznica śmierci bp. Arkadiusza Lisieckiego  

Święcenia kapłańskie przyjął 17 grudnia 1904 roku w katedrze gnieźnieńskiej. W tej świątyni otrzymał także sakrę biskupią 24 października 1926 roku z rąk ks. prymasa Augusta Hlonda.  Do godności biskupiej wyniósł go papież Pius XI, powierzając jednocześnie młodą diecezję katowicką.

Bp Arkadiusz Lisiecki listem pasterskim z 6 lutego 1927 roku zainicjował budowę nowej katedry, sam zaś został wybrany na przewodniczącego Komitetu Budowy. Z jego inicjatywy podjęto przygotowania do planowanego synodu diecezjalnego i wprowadzono podział diecezji katowickiej na cztery komisariaty.

Biskup Arkadiusz Lisiecki zmarł nagle na udar serca 13 maja 1930 roku podczas wizytacji pasterskiej w Cieszynie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 6 dni później w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, gdzie został pochowany w krypcie bocznej kaplicy.

Zmarł w 51. roku życia, 26. roku kapłaństwa i 4. roku posługi biskupiej.

Pod koniec 1991 roku jego doczesne szczątki przeniesiono uroczyście i złożono w krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy