107,6 FM

Prof. Zembala: Szumowski imponował mi uczciwością, premier wykazał się zaangażowaniem

Znam prof. Łukasza Szumowskiego od 15 lat, poznałem go jako młodego człowieka, jednego z wyróżniających się kardiologów, zaimponował mi uczciwością - mówił w środę prof. Marian Zembala, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i b. minister zdrowia w rządzie PO-PSL. Pochwalił też premiera Mateusza Morawieckiego za zaangażowanie i działanie w czasach pandemii.

Prof. Zembala pytany w TVN24, czy Polska była przygotowana na pandemię, odpowiedział, że nie było żadnego kraju, który był przygotowany. "To przerosło wszystkich. Tylko w polskiej naturze jest takie nieprzyjmowanie rzeczy oczywistych" - stwierdził były minister zdrowia.

Dodał, że premier Mateusz Morawiecki wykazał się "olbrzymim, niespotykanym zaangażowaniem". "Chylę czoła dla jego wysiłku. Człowiek na trudne czasy. Tak samo Szumowski. Jak zmienicie Szumowskiego, to ostrzegam: drugiego podobnego, mądrego, odważnego nie będzie szybko" - ocenił ministra zdrowia prof. Zembala.

O Szumowskim powiedział, że poznał go 15 lat temu i że zaimponował mu wtedy uczciwością.

"Podejmował się zabiegów ratujących życie, których nie podejmowali się inni. (...) Kiedy była bardzo trudna sytuacja polskiej elektrofizjologii, bo tych specjalistów nie było, szczególnie w Częstochowie, zwróciliśmy się do wielu polskich elektrofizjologów, żeby służyli pomocą. Jedynym, który odpowiedział wtedy, był Łukasz Szumowski, który przez 9 lat przyjeżdżał w każdą sobotę razem z kolegami, pracował od świtu do nocy, konsultował za darmo i ratował wielu chorych" - podkreślił.

Prof. Zembala odniósł się też do zarzutów stawianych w przestrzeni publicznej ministrowi zdrowia związanych m.in. z zakupem od Łukasza G. maseczek, które po przetestowaniu okazały się bezużyteczne.

Opowiedział, jak w swojej praktyce lekarskiej w Zabrzu wykorzystał praktycznie wszystkie maski, którymi dysponował, i nie miał wówczas możliwości zamówienia nowych. Zadzwonił wtedy do jednej z firm produkujących dzianinę i zamówił 50 tys. masek. "To nam ratuje sytuację (...). Oczywiście można mnie wyrzucić z pracy, że podjąłem się wprowadzenia masek, ale nie było innych" - zaznaczył.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  22.05.2020 06:06
  Dziś nie oceniamy prof. n.med ale polityka - MZ. A to jest różnica. Można być doskonałym lekarzem i miernym politykiem, czego wiele przykładów już mieliśmy wiele.
  A dla mnie dodatkowo liczy się ocena specjalisty od zarządzania systemem ochrony zdrowia, a tym na pewno jest kolega MZ - Andrzej Sośnierz.
  doceń 7
 • Scott
  22.05.2020 06:41
  Serdecznie gratuluję Panu Profesorowi. Ja dowiedziałem się że NBP będzie kupował za dodruk akcje, więc najconalizowal firmy podnosząc ceny akcji. Na które ja muszę ciężko pracować. Miało być lepiej niż na zachodzie. Niestety PiS nie spełniło moich oczekiwań co stwierdzam z bólem. Smutne.
  doceń 5
 • wietrzyk11
  22.05.2020 16:06
  Czy decyzje podejmowane przez ministra Szumowskiego były słuszne, nie dowiemy sie pewnie nigdy - bo nie możemy sprawdzić, co by było, gdyby były inne. Natomiast konsekwencje tych decyzji czas pokaże.
  doceń 3
 • wietrzyk11
  22.05.2020 16:09
  Mnie natomiast interesuje, dlaczego minister zdrowia kupił w ciemno ogromną liczbę maseczek od instruktora narciarskiego, który ponoć założył firmę kilka dni wcześniej. Czy zakupiłby hurtem lek na serce od sprzedawcy rowerów?
  doceń 7
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama