107,6 FM

Francja–Włochy. Picasso za… 100 euro!

Los w prezencie na Boże Narodzenie kupił Claudii Borgogno jej mieszkający w Paryżu syn Lorenzo Naso. Losowanie odbyło się w środę 20 maja. Włoszka wygrała "Martwą naturę" Pabla Picassa, wartą… milion euro.

Sprawę opisał Stefano Montefiori, korespondent mediolańskiego „Corriere della Sera” w Paryżu. Paryską loterię zorganizowała organizacja pozarządowa Care, by zebrać pieniądze dla kilku wiosek w Kamerunie i na Madagaskarze.

„Numer zwycięskiego losu to 1260346, gratulacje dla Claudii Borgogno z Włoch” – ogłosił 20 maja dom aukcyjny Christie’s, który przyznał „Martwą naturę” Picassa mieszkance miejscowości Ventimiglia na granicy Francji i Włoch.

Los za 100 euro kupił Lorenzo Naso, młody Włoch mieszkający w Paryżu, jako prezent bożonarodzeniowy dla swojej mamy. „To nie do wiary, nigdy dotąd nic nie wygrałam” – powiedziała agencji AP 58-letnia kobieta. Okazuje się, że Lorenzo kupił dwa takie losy, z których jeden podarował matce. „To była być może najlepsza decyzja mojego życia” – cieszył się.

Losowanie było na początku przewidziane na 30 marca, ale ciągle je przesuwano z powodu pandemii. W końcu w środę odbyło się online. „Nie wiedziałem o tym i nie oglądałem losowania na żywo” – opowiadał Lorenzo. „Powiadomili mnie organizatorzy i to był szok. Kiedy powiedziałem to matce, zareagowała: »Bardzo cię proszę, nie żartuj sobie«. Tej nocy nie będzie spała”.

Dzieło Picassa – wycenione na milion euro – zostało przekazane na loterię przez wielkiego kolekcjonera sztuki Davida Nahmada, według którego „ten obraz jest wart co najmniej dwa albo trzy razy więcej”.

Inicjatywa „Jeden Picasso za 100 euro” została wymyślona przez organizację pozarządową Care, by zebrać pieniądze na dostarczanie wody do niektórych wiosek w Kamerunie i na Madagaskarze. 51.140 losów zostało sprzedanych online, a kupili je ludzie w ponad 100 krajach, głównie we Francji, USA, Szwajcarii i Włoszech. W poprzedniej edycji, która odbyła się w 2013 r., zwycięzcą został strażak z Pensylwanii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama