107,6 FM

Eucharystia bez limitu wiernych, dyspensa tylko dla wybranych grup

Biskup gliwicki wydał dekret z nowymi wytycznymi dotyczącymi sprawowania liturgii.

W wydanym dzisiaj, 30 maja, zarządzeniu bp Jan Kopiec odwołuje ogólną dyspensę od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Jednocześnie nadal udziela dyspensy osobom starszym, z objawami infekcji i tym, które czują obawę przed zarażeniem. Nowe zasady obowiązują od 7 czerwca. Treść zarządzenia TUTAJ.

W związku z nowymi rozporządzeniami władz państwowych biskup gliwicki wydał również dekret z wytycznymi dotyczącymi liturgii, który obowiązuje od dzisiaj.

Zniesione zostały ograniczenia w liczbie osób przebywających w kościołach i kaplicach. Przy zachowaniu środków ostrożności, czyli zakrywaniu ust i nosa, regularnym dezynfekowaniu pomieszczeń.

Można organizować procesję Bożego Ciała z limitem uczestników do 150 osób. „Tylko wokół kościoła z czterema błogosławieństwami bez konieczności budowania osobnych ołtarzy. Zalecam adorację Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy św. oraz w ramach popołudniowego nabożeństwa, zaś w oktawie w związku z wieczorną Mszą św., odprawić stosowne nabożeństwo Eucharystyczne” - pisze w dekrecie biskup gliwicki.

Przywrócona została posługa nadzwyczajnych szafarzy, nadal jednak nie mogą zanosić Komunii św. chorym do domów.

Na liturgię wracają młodsi ministranci i Dzieci Maryi, jeśli zgadzają się na to rodzice.

Spowiedź powinna odbywać się przede wszystkim w konfesjonałach otwartych. Przywrócona została normalna forma sprawowania liturgii pogrzebowej.

Można już organizować spotkania formacyjne dla grup parafialnych (w przypadku dzieci i młodzieży należy wziąć pod uwagę zdanie rodziców). Biskup gliwicki zaznacza, że decyzje te należy podejmować „według roztropnej oceny, po konsultacji z osobami odpowiedzialnymi za formację, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności”.

Pełny tekst dekretu na następnej stronie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy