107,6 FM

Abp Gądecki: Do zakończenia dochodzenia nie będę wypowiadał się w sprawie biskupa kaliskiego

Metropolicie poznańskiemu Watykan powierzył przeprowadzenie wstępnego dochodzenia ws. oskarżeń o niewłaściwe reagowanie na przypadki pedofilii przez bp. Janiaka.

Stolica Apostolska wyznaczyła mnie 26 maja do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego „w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych”. Z tego powodu do czasu zakończenia postępowania nie będę wypowiadał się w tej sprawie – oświadczył w czwartek metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że do czasu podjęcia innych decyzji Kongregacja ds. Biskupów przeniosła na niego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej czy to będących już w toku, czy też nowych.

Arcybiskup Gądecki zaznaczył jednocześnie, że w czwartek papież Franciszek mianował metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama