107,6 FM

Zmarła wybitna polska humanistka i historyk literatury prof. Maria Janion

W niedzielę wieczorem w Warszawie zmarła wybitna polska historyk literatury, wykładowczyni, profesor nauk humanistycznych, przez wiele lat związana z Instytutem Literackim PAN, autorka książek m.in. o polskim i europejskim romantyzmie prof. Maria Janion. Miała 94 lata.

Informację o śmierci wybitnej humanistki potwierdziła PAP historyczka literatury, autorka wywiadu-rzeki z Marią Janion pt. "Janion. Transe - traumy - transgresje" Kazimiera Szczuka.

Prof. Maria Janion przez kilkadziesiąt lat związana była z Instytutem Badań Literackich PAN. Była najwybitniejszą polską znawczynią literatury romantycznej. W swoich publikacjach rozprawiała się z polskimi mitami narodowymi.

Opublikowała kilkaset prac naukowych i książek. Najważniejsze to Zygmunt Krasiński, debiut i dojrzałość (1962), Romantyzm, rewolucja, marksizm. Colloquia gdańskie (1971), Gorączka romantyczna (1975), Życie pośmiertne Konrada Wallenroda (1990), Kobiety i duch inności (1995), Płacz generała. Eseje o wojnie (1998), Wampir: biografia symboliczna (2002), Niesamowita Słowiańszczyzna: fantazmaty literatury (2006), Bohater, spisek, śmierć: wykłady żydowskie (2009).

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama