107,6 FM

Ziemia Święta: Kustodia oferuje mieszkania, powstrzymując exodus

Aby utrzymać żywą obecność chrześcijan w Ziemi Świętej, franciszkanie z Kustodii oferują zakwaterowanie kilku tysiącom wyznawcom Chrystusa. W związku z pandemią tegoroczna zbiórka dla Ziemi Świętej odbędzie się 13 września.

W ubiegłych wiekach Kustodia oferowała chrześcijanom Ziemi Świętej oliwę i chleb. Dziś potrzeby są inne, więc wsparcie franciszkanów zmieniło swój wymiar społeczny i duszpasterski. Bracia mniejsi, z pomocą innych wspólnot zakonnych, prowadzą głównie szkoły, domy dla osób starszych i ośrodki zdrowia.

Obecnie szczególnym problemem jest utrzymanie chrześcijan w ich domach na terenie dzisiejszego Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Franciszkanie starają się powstrzymać rosnącą emigrację, m.in. poprzez nowe dzieło „Otwarty Dom”, które oferuje pomoc rodzinom w budowie domów, remontach mieszkań, wsparcie w procesie wynajmu, a nawet zapewnienie nowego miejsca do życia.

„Ten dom to całe moje życie. Ma dla mnie szczególne znaczenie, a ja nigdy nie mogłabym go zostawić. Mój syn Musa wielokrotnie próbował przekonać mnie do wyjazdu z kraju, ale zawsze odpowiadałam bezwzględną odmową. Franciszkanie nie biorą od nas ani grosza i nie proszą o opuszczenie domu. W tym budynku mieszka ponad 20 rodzin, żadna z nich nie płaci czynszu. Kustodia odrestaurowała wiele domów. Jestem tu od 1961 roku i bracia franciszkanie nigdy nie prosili mnie o zapłatę czynszu. Niech Bóg błogosławi braciom za to, co oferują ludziom” – mówi Graziella Qamar, chrześcijanka mieszkająca na Starym Mieście, w Christian Media Center.

Multimedialne Centrum Franciszkańskie w Ziemi Świętej informuje, że Kustodia udostępniła dla rodzin chrześcijańskich 72 domy w Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz 582 mieszkania w Jerozolimie, w obrębie Starego Miasta i poza nim. Do franciszkanów dotarło ponad 700 zgłoszeń, z czego 250 jest pilnych.

Zbiórka „Pro Terra Sancta”, odłożona przez Kongregację ds. Kościołów Wschodnich z powodu pandemii COVID-19, odbędzie się w tym roku 13 września. "Kościół powszechny będzie mógł w ten sposób zapewnić niezbędną pomoc dla Ziemi, na której znajdują się korzenie naszej wiary, poprzez wysiłek solidarności i komunii w cierpieniu", podaje strona internetowa Kustodii. Zbiórka została zapoczątkowana przez papieża Pawła VI, w Adhortacji apostolskiej „Nobis in Animo”, wydanej 25 marca 1974 r., w celu wsparcia Kościoła w Jerozolimie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama