Seria zegarków sportowych Garmin Fenix od lat wyznacza standardy jakości dla konkurencji. To sprzęt skierowany do ambitnych, zaawansowanych sportowców, którzy wiedzą czego oczekują od akcesoriów sportowych i gotowi są za nie sporo zapłacić. Co przygotował Garmin w nowej odsłonie zegarka z serii Fenix? Czy Fenix 6 rzeczywiście aż tak różni się od swoich poprzedników?
Zegarki Garmin Fenix 6 - funkcja PacePro
To nowe rozwiązanie, które ma pomóc biegaczom zaplanować strategię tempa na trasie. Aby z niej skorzystać, najpierw należy wgrać do pamięci zegarka trasę planowanego treningu lub wyścigu lub wybrać dystans. Oprogramowanie zegarka na bieżąco informuje biegacza, kiedy powinien zwolnić, a kiedy przyspieszyć tak, aby optymalnie rozłożyć siły i uzyskać planowany rezultat.
Funkcja PacePro pozwala na dopasowanie intensywności wysiłku do kilku wartości, m. in. średniego tempa lub docelowego czasu dla danej trasy. Co ciekawe, moduł GPS po uruchomieniu funkcji PacePro automatycznie blokuje ustawioną trasę. Jeżeli w międzyczasie zgubi się sygnał, poruszając się w gęstym lesie lub pod ziemią, plan PacePro nadal będzie realizowany.
TopoActive Europe
W nowej odsłonie zegarki Garmin Fenix 6 mają mapy rozbudowane o listę kurortów narciarskich (ponad 2000), pól golfowych (ponad 40 000) oraz mapy dedykowanych danym rodzajom aktywności. Wyświetlacz jest jeszcze większy niż w przypadku modelu Fenix 5, co daje znacznie większe możliwości jeżeli chodzi o korzystanie z wbudowanych map topograficznych.
ClimbPro
Garmin rozbudował także, w stosunku do poprzedniej edycji Fenixa, opcję ClimbPro. Z tego rozwiązania skorzystają głównie biegacze i kolarze górscy oraz miłośnicy trekingu. Polega ona na wyświetleniu na ekranie profilu wysokościowego trasy, na którym w bardzo czytelny sposób zostało opisane średnie nachylenie. Odnaleźć tam można także informacje na temat podbiegów i zbiegów, które zostały do pokonania. Cała trasa zostaje podzielona na mniejsze odcinki, które umożliwiają lepsze rozłożenie sił na trasie.
Siła Słońca w zegarkach Garmin
Wraz z nowym Fenix 6, na rynku pojawiła się jego odmiana Solar. Jak sama nazwa wskazuje, tym razem producent sięgnął po możliwość czerpania energii ze Słońca przez wbudowane ogniwo. Z deklaracji producenta wynika, że przy regularnej ekspozycji na światło słoneczne można liczyć na wydłużenie czasu działania baterii o dwie godziny (w trybie zegarka). W trybie oszczędzania energii czas działania pulsometru wzrasta z 48 dni do 80 dni. Oczywiście w zależności od włączonych funkcji zysk może być zmienny, ale należy liczyć się z 15-30% wydłużeniem czasu działania baterii. To naprawdę sporo, mając zwłaszcza na względzie, że zegarki Garmin Fenix od samego początku adresowane były do osób, które angażują się w różnego rodzaju outdoorow’e aktywności.
Podróżnicy docenią także tryb ekspedycyjny, który wyłącza większość dostępnych opcji pozostawiając włączony maksymalnie oszczędny GPS oraz dostęp do wgranej mapy topograficznej. Dzięki ograniczeniu połączenia z Internetem, smartfonem oraz wyłączeniu czujników zegarek posłuży nawet przez aż 36 dni.
Power Manager
Nowością w zegarkach Garmin Fenix 6 jest także funkcja Power Manager, która pozwala na świadome zarządzanie aktywnością poszczególnych modułów i czujników. Aplikacja informuje na wyświetlaczu zegarka o tym, ile czasu aktywności urządzenia pozostało do jego rozładowania przy aktualnej konfiguracji. Pozwala także na selektywne włączanie i wyłączanie poszczególnych opcji, co umożliwia wydłużenie żywotności baterii.
Oprócz wymienionych wyżej nowości, inżynierowie projektujący model Fenix 6 zadbali, aby rozwiązania zaimplementowane w starszych zegarkach działały sprawnie i płynnie. Możemy więc liczyć na to, że wszystkie sprawdzone rozwiązania znane chociażby z Fenixa 5 znajdują się także tutaj.
Artykuł sponsorowany (km)