107,6 FM

Białoruś: Dwaj księża katoliccy zwolnieni, ale ..

Dwaj białoruscy księża katoliccy Wiktor Żuk SI i Aleksy Waranko, zatrzymani 8 grudnia w Witebsku, odzyskali wolność – podano 9 bm. na stronie greckokatolickiej parafii św. Jozafata w Mińsku. Jednocześnie zaznaczono, że rozprawa przeciw nim została wyznaczona na 11 bm., przy czym ich sprawę bada się na podstawie artykułu 23.34 białoruskiego Kodeksu o łamaniu praw administracyjnych.

"Ojcom Wiktorowi i Aleksemu oraz ich bliskim towarzyszymy solidarną modlitwą" – zapewniono na stronie Svjazep.org. Dodano, że wierni i hierarchowie Kościoła "z wielką uwagą śledzą losy obu kapłanów i są gotowi udzielić im niezbędnej pomocy, przede wszystkim duchowej.

Obu księży zatrzymano 8 grudnia po południu w Witebsku. Ks. Wiktor Żuk, jezuita, jest proboszczem miejscowej parafii św. Władysława i autorem kazań niedzielnych, zamieszczanych na portalu Catholic.by, podczas gdy o. Aleksy Waranko posługuje jako wikariusz greckokatolickiej parafii Wniebowstąpienia Chrystusa. Przewieziono ich do jednego z miejskich ośrodków śledczych, w których mieli przebywać do rozpoczęcia rozprawy sądowej przeciw nim, wyznaczonej początkowo na 9 bm.

Krewni jednego z nich powiadomili następnie, że rozprawa ta będzie odbywać się przez Skype'a. Oznajmili ponadto, że obu kapłanom zarzuca się naruszenia przepisów prawa administracyjnego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama