107,6 FM

Dla kogo Kurs Pierwszej Pomocy?

Jesień i zima to ten czas w roku, kiedy ilość wypadków i stłuczeń na świeżym powietrzu rośnie. Warto wiedzieć, jak się zachować w sytuacji, gdy będziemy musieli pomóc osobie, która doznała urazu. Podstawową wiedzę, która umożliwi nam udzielenie pierwszej pomocy, można nabyć na kursie, który trwa zaledwie kilka godzin.

Kiedy warto ukończyć Kurs Pierwszej Pomocy?

Można powiedzieć, że zawsze jest dobry czas na ukończenie podstawowego szkolenia, które pomoże nam umiejętnie zatroszczyć się o naszych bliskich. W 2018 roku - zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia - w Polsce odnotowano aż 120 tysięcy złamań kończyn.

Spora część z nich ma miejsce właśnie teraz, w okresie jesienno-zimowym. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Czasem może zawinić zbyt duża pewność siebie - na przykład na stoku - ale zdarzają się też sytuacje, kiedy winowajcą jest gołoledź lub nieodśnieżony chodnik.

Bez względu na przyczynę zjawiska, trzeba dysponować podstawową wiedzą z zakresu pierwszej pomocy, by zabezpieczyć poszkodowanego do przyjazdu pogotowia. Informacje o tym, jak to zrobić, można nabyć właśnie na Kursie Pierwszej Pomocy. Na przykład tym, które od wielu lat organizuje Centrum Ratownictwa.

Bez względu na okoliczności, pomóc trzeba

Mimo dużego postępu, jaki dokonał się w Polsce w zakresie świadomości z udzielania pierwszej pomocy, wciąż jest wiele do zrobienia. Niewiele osób wie, jak się zachować, gdy trzeba pomóc osobie, która straciła przytomność. Tak samo, jak wciąż zapomina się o tym, że ustawodawca narzuca na nas obowiązek pomocy takiej osobie.

Kodeks Karny jest tutaj jednoznaczny w interpretacji. Artykuł 162 mówi wyraźnie, że kto nie udzieli pomocy poszkodowanemu, który znajduje się w sytuacji, gdzie zagrożone jest życie lub istnieje domniemanie, że wystąpi ciężki uszczerbek na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do trzech lat włącznie.

Jeśli wypadek zdarzy się na drodze, to odpowiednie zapisy reguluje prawo o ruchu drogowym. Artykuł 93 Kodeksu Wykroczeń nakłada na nas obowiązek pomocy poszkodowanym w wypadku pod rygorem aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść pięć tysięcy złotych. Ustawodawca może też zatrzymać nasze prawo jazdy nawet na 3 lata.

Czego nauczymy się na podstawowym Kursie Pierwszej Pomocy?

Zakres szkoleń został opracowany w taki sposób, by kursanci mogli w możliwie jak najkrótszym czasie przyswoić możliwie dużą dawkę wiedzy praktycznej. Era zajęć, które ciągnęły się bez końca i skupiały się tylko na teorii i pokazach slajdów, na szczęście odeszła już do lamusa.

Nowoczesne kursy z zakresu pierwszej pomocy uczą podstaw w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także zapewnią wiedzę z prawidłowego wykorzystania sprzętu z apteczki medycznej. Można też przećwiczyć na przykład scenariusze z użyciem defibrylatorów AED.

Dobre szkolenia można poznać po tym, że ich program jest elastyczny. Inny zakres wiedzy będzie przydatny w firmie, która skupia się na pracy przy maszynach, a inny w biurze. Tak samo, jak inne kompetencje przydają się opiekunowi na koloniach, a jeszcze inne pracującym z seniorami.

Szkolenie z pierwszej pomocy to nie tylko obowiązek, który w wielu sytuacjach narzuca na nas ustawodawca. Należy widzieć w nim raczej szansę. Ostatecznie, bez względu na wykonywany zawód, może zdarzyć się sytuacja, kiedy po godzinach pracy wykorzystamy nabytą wiedzę, by pomóc na przykład swoim dzieciom czy osobom starszym z rodziny. Taki kurs stanowi też dobry punkt wyjścia do zapisania się na zajęcia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, które zapewnią nam tytuł ratownika.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama