107,6 FM

Ślad Norberta Blachy

3 lutego przypada 9. rocznica śmierci gliwickiego muzyka i kompozytora. Rodzina, przyjaciele i uczniowie pamiętają o nim, pielęgnując jego twórczość.

W sposób szczególny upamiętnia ją "Wesoły Wędrownik", projekt muzyczny pod kierunkiem jego córki Gabrieli Blachy-Cupiał. - Im dłużej ktoś pozostaje w naszej pamięci, tym dłużej trwa w nas żywo. W przypadku muzyka jego odbiciem jest właśnie muzyka, która może nadal rezonować w sercach ludzi mimo tego, że kompozytor przygląda się już temu z góry  - mówi.

Mimo epidemii, pod koniec zeszłego roku 8. edycję tego wydarzenia udało się zorganizować w gliwickim Centrum Kultury Jazovia z transmisją w serwisie YouTube, której zapis jest dostępny TUTAJ.

Oprócz koncertów, powstają też inne inicjatywy upamiętniające kompozytora. Na stronie FB "Wesołego Wędrownika" opublikowano serię filmów, w których muzycy związani opowiadają, jaki jest gospel Norberta Blachy. Od niedawna filmy z wspomnieniami o Norbercie (również dostępne na FB) nagrywają jego byli studenci i przyjaciele, wśród nich Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, Bartosz Jaśkowski i Paweł Tomaszewski.

Kolejnym krokiem zespołu jest podsumowanie minionych lat poprzez wydanie płyty z twórczością Norberta Blachy. Częścią tego przedsięwzięcia można stać się, wpłacając pieniądze na zrzutka.pl.

Dziś na FB Gabriela Blacha przypomniała Teledysk Tato.

Gabriela Blacha - Tato [TELEDYSK]
Gabriela Blacha

Norbert Blacha urodził się w 1959 roku. Wychował się w Gliwicach. Miłość do muzyki zaszczepił w nim jego ojciec, Norbert senior. Związany z muzyką religijną, szczególnie mocno rozkochany był w muzyce gospel i negro spirituals. Był założycielem zespołu Cantate Deo, z którym przez wiele lat koncertował po całej Polsce. Był wieloletnim pedagogiem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, gdzie swoją miłość do gospel wkładał w serca młodych adeptów muzyki rozrywkowej. Związany był również z PWST w Krakowie oraz Bytomiu. Był realizatorem nagrań i założycielem Studio B1. Skomponował i zaaranżował setki utworów, niestety nie wszystkie ujrzały jeszcze światło dzienne. Jego najbardziej znany utwór to "Modlitwa o pokój", znana i wykonywana w różnych miejscach świata. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama