Pierwsze miesiące nowego roku niezmiennie kojarzone są z koniecznością rozliczenia podatkowego za poprzedni kalendarzowy rok 2020. Nie inaczej jest w przypadku deklaracji CIT-8, którą składają podatnicy podatku od osób prawnych. Dlatego też tak istotne jest, aby dowiedzieć się o nim wszystkiego, co najważniejsze...
Rozliczenie podatkowe, w tym i dla osób prawnych, wcale nie musi być trudne. Jak pokazuje praktyka, nowoczesna technologia i powszechny dostęp do Internetu pozwalają podatnikom na szybkie i precyzyjne działanie, nawet bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Co jednak istotne, zanim przejdziemy do konkretnego działania, warto w pełni poznać nasze możliwości, a także dowiedzieć się wszystkiego o deklaracji CIT-8.
Jak zostało wspomniane, deklaracja CIT-8 przeznaczona jest dla osób prawnych. Składa się ją maksymalnie do 3 miesięcy od zakończenia zdeklarowanego roku podatkowego. Biorąc więc pod uwagę osoby, które wybrały rok podatkowy odpowiadający roku kalendarzowemu, termin złożenia deklaracji przypada na 31 marca następnego roku (choć warto pamiętać, że w roku bieżącym został on wydłużony, co przedstawiono w dalszej części tekstu). Ponadto, podatnik otrzymuje 3 możliwości dostarczenia dokumentów: bezpośrednio w organie, wysłanie w formie elektronicznej (wymagane kwalifikowany podpis elektroniczny oraz urzędowe poświadczenie odbioru deklaracji), a także wysłanie listem polecanym (co istotne, dniem złożenia deklaracji jest dzień nadania listu).
Istotną kwestią jest śledzenie zmian w zasadach rozliczenia podatkowego w danym roku, aby zawsze móc dostosować się do bieżących wymagań, ale i przyznanych nam możliwości. Tego typu sytuację obserwujemy w obecnym czasie, na przykładzie wspomnianego wydłużonego terminu składania deklaracji. Standardowy termin 31 marca został wydłużony aż do 30 czerwca, co zbiega się z definitywnymi zatwierdzeniami sprawozdań finansowych roku 2020. Co więcej, nie tylko CIT-8 doczekało się pewnych zmian – przepisy prawne są aktualizowane regularnie, o czym warto pamiętać.
Jak zostało wspomniane, jednym ze sposobów złożenia deklaracji podatkowej jest wysłanie dokumentów w postaci elektronicznej. Sposób ten docenią szczególnie osoby preferujące usprawnione działanie poprzez powszechną cyfryzację. Również i CIT-8 online daje nam tę możliwość, do czego zostały udostępnione profesjonalne i renomowane aplikacje. Nie tylko przygotowują i wysyłają odpowiedni druk deklaracji CIT-8, ale i udostępniają znacznie więcej druków, formularzy czy nawet wzorów umów i pism.
Wiele osób nieustannie zadaje sobie pytanie, kiedy i jak wypełnić CIT-8. Otóż, pamiętając o wspomnianych programach dostępnych dla podatników, problem ten nie będzie stanowił dla nas większego problemu. Ponadto, warto także wiedzieć, że istnieją przypadki inne niż opisane powyżej, w których podatnik również musi wypełni wspomnianą deklarację. Są to sytuacje, gdy w danym roku podatnik nie uzyskał przychodów (tzw. zerowa deklaracja CIT-8) lub też uzyskiwał jedynie te zwolnione od podatku. Jednakże istnieją podmioty, które są zwolnione z obowiązku składania tej deklaracji, a są to, miedzy innymi: kościelne osoby prawne, niektóre podmioty publiczne, część funduszy inwestycyjnych oraz emerytalne.
Artykuł sponsorowany