107,6 FM

Śląskie. W minionym roku więcej nowych mieszkań niż wcześniej. Prym wiodą Chorzów i Katowice

Tylko w ubiegłym roku w województwie śląskim do użytku oddano ponad 18 tysięcy nowych mieszkań. To o ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Prym wiodą Katowice i Chorzów, ale nowe lokale powstają także w Świętochłowicach, Bielsku-Białej czy Żorach. Mieszkania jednak drożeją.

- Trend widoczny jest od kilku lat - zaznacza dr Radosław Cyran z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:

Przykładowo w ubiegłym roku za metr kwadratowy nowego lokalu w Katowicach trzeba było zapłacić ponad 7200 tysięcy złotych, w przypadku rynku wtórnego było to ponad 5300 zł.  

Banki planują zachęcać do kupna nowego mieszkania, bo według ekspertów na wiosnę tego roku planują obniżyć konieczny wkład własny do uzyskania kredytu z 20 do 10% ceny nieruchomości.

Remont mieszkań. Najczęściej malowanie wnętrz

Co piąty Polak w ciągu ostatniego roku odświeżył swoje mieszkanie - wynika z badań platformy homebook.pl. Większość badanych wskazuje, że zdecydowała się na malowanie wnętrza, trzy na cztery osoby na wymianę mebli, a 71% na zmianę dodatków. Według ekspertów częstsze remonty to efekt trwającej pandemii i związanych z nią obostrzeń.

A czy mieszkańcy województwa śląskiego odświeżają swoje lokale?

Zamrażarki, oczyszczacze powietrza, ale także sprzęt do komunikacji z bliskimi czy pracy zdalnej, to jedne z najchętniej kupowanych sprzętów w ostatnim czasie. Według danych Związku Pracodawców AGD tylko w ubiegłym roku Polacy zrobili zakupy za ponad 13,5 miliarda złotych. Wydali o 14% więcej niż rok wcześniej. 

- Na wybory klientów miała wpływ trwająca pandemia i związane z nią obostrzenia - podkreśla Michał Mystkowski, rzecznik prasowy jednej z sieci sklepów RTV i AGD:

W związku z zamknięciem branży fitness rekordowe wzrosty sprzedaży zanotowali także producenci sprzętu do ćwiczeń. Według ekspertów popyt na tego typu produkty wzrósł nawet o 400%.

- Popularność zyskały mniej typowe produkty -  mówi Wioletta Batóg, rzeczniczka prasowa jednej z sieci sklepów RTV i AGD: 

Tylko w  2020 roku sprzedano ponad pół miliona ekspresów ciśnieniowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama