107,6 FM

Wspólny komunikat ministra zdrowia i sekretarza generalnego KEP

"Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa" - czytamy we wspólnym apelu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bpa Artura Mizińskiego.

Wspólny komunikat ministra zdrowia dr. Adama Niedzielskiego i sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski biskupa Artura Mizińskiego został wydany w kontekście zbliżającej się Wielkanocy i obowiązujących w kościołach limitów. Rząd nie zdecydował się na zamknięcie świątyń, wprowadził jednak limit 1 osoby na 20 m2. W wydanym komunikacie minister zdrowia i sekretarz generalny KEP apelują o restrykcyjne przestrzeganie tych ograniczeń:

"Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków. Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej - czytamy w komunikacie - Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią. Dlatego o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka jak i duchowna. Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Przestrzegając ich wykazujemy się troską o naszych rodaków. Najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego".

Wezwanie do zachowania wprowadzonych norm sanitarnych kierują przede wszystkim do zarządzających parafiami proboszczów:

"Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach" - czytamy.

"Apel ten zostanie poparty pismem, skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych. Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa" - kończą komunikat minister Niedzielski i biskup Miziński.

Dyskusja o ewentualnym zamknięciu kościołów w związku ze szczytem trzeciej fali epidemii trwa w Polsce od kilku tygodni. Według prognoz epidemiologów szczyt zachorowań przypadnie mniej więcej w okolicy świąt wielkanocnych.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama