107,6 FM

Czy regularna jazda konno jest droga? Sprawdź, ile kosztuje sprzęt jeździecki

Panuje przekonanie, że jazda konno to hobby ludzi bogatych i potrzebne są do tego duże nakłady finansowe. Czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście na zakup konia nie każdy może sobie pozwolić, ale są w końcu szkółki jeździeckie. Ile zatem kosztuje sam sprzęt jeździecki?

Panuje przekonanie, że jazda konno to hobby ludzi bogatych i potrzebne są do tego duże nakłady finansowe. Czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście na zakup konia nie każdy może sobie pozwolić, ale są w końcu szkółki jeździeckie. Ile zatem kosztuje sam sprzęt jeździecki?

Przed zakupem profesjonalnego sprzętu do jazdy konnej, warto sprawdzić czy ten sport rzeczywiście przypadnie nam do gustu. Dopiero potem można przystąpić do działania. Bryczesów na samym początku nie trzeba mieć, można je zastąpić spodniami. Podobnie jest w przypadku butów - zamiast sztybletów czy oficerek można zastosować na starcie trampki. Jednak w przypadku regularnej jazdy konno, odpowiedni sprzęt jeździecki to podstawa. Ma to duże znaczenie dla jeźdźca i konia jednocześnie.

Podstawa to oczywiście kask, ewentualnie kaskotoczek. Ten element, podobnie zresztą jak inne akcesoria  do jazdy konnej, warto zakupić ze sprawdzonego źródła. Warto postawić na renomowany sklep jeździecki. Kask jest ważny, gdyż stanowi podstawową ochronę głowy. Musi być on dopasowany do głowy jeźdźca. Wybór w tym zakresie jest spory, ale trzeba kierować się głównie względami bezpieczeństwa. W praktyce dobrze sprawdzają się kaski z możliwością regulacji. Koszt tego elementu waha się od 150 do nawet 2000 złotych. Bezpieczeństwo jest oczywiście najważniejsze. Mimo to dobrej jakości kask dla jeźdźca kupić można już za około 200 złotych. Droższe modele różnią się głównie wykończeniem czy profilem.

Obowiązkowym elementem stroju osoby jeżdżącej konno są ponadto oczywiście bryczesy, a więc specjalne spodnie. W tym przypadku cena nie jest jednak na szczęście zbyt wygórowana. Bryczesy zakupić można z powodzeniem już za kilkadziesiąt złotych. Droższe modele, kosztujące 150-200 złotych są na ogół uszyte z lepszych materiałów bądź pochodzą od bardziej znanych producentów.

Do jazdy konno potrzebne są ponadto odpowiednie rękawiczki jeździeckie. To wbrew pozorom bardzo istotny element wyposażenia każdego jeźdźca. Chronią one dłonie w czasie jazdy, zapobiegają powstawaniu otarć czy poceniu się dłoni. Przy ich zakupie znaczenie ma pora roku - są rękawiczki letnie, zimowe i całoroczne. Koszt wynosi od około 20 do 100 złotych. Jest to więc wydatek, na który pozwolić może sobie w zasadzie każdy.

Trudno jest sobie wyobrazić profesjonalnego jeźdźca bez odpowiedniego obuwia. To już koszt kilkuset złotych. Dużą popularnością cieszą się sztyblety odpowiednie dla osób początkujących. To buty krótkie, płaskie, skórzane. Są tańsze niż np. oficerki. Zapłacić za nie trzeba od 100 do 350 złotych. Stawiając na nie, warto zainwestować w sztylpy, a więc ochraniacze zakładane na buty i bryczesy. Wspomniane już oficerki to obuwie wysokie, produkowane z wysokiej jakości skóry. W sklepie najtańszy model nabyć można za około 400 złotych. Droższe  są buty robione na miarę - to koszt minimum 1000 złotych.

Ostatnim istotnym elementem, o którym warto pamiętać są czapsy. To, podobnie jak sztylpy, elementy nakładane na sztyblety. Produkowane są z różnego rodzaju materiałów - skóry naturalnej, tworzywa sztucznego, tkaniny itd. To koszt od kilkudziesięciu do około 200 złotych.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama