107,6 FM

Chorzów. Hospicjum obchodzi 25-lecie. Zaopiekowało się prawie pięcioma tysiącami pacjentów

Ponad 4700 pacjentów w ciągu 25 lat istnienia - tak w liczbach przedstawia się srebrny jubileusz powołania chorzowskiego hospicjum.

Powstałą przed laty domową opiekę hospicyjną zainicjowali wolontariusze. Dziś byłoby to niemożliwe mówi prezes chorzowskiego hospicjum Barbara Kopczyńska:

Doktor Kopczyńska wskazuje również na duże wymogi administracyjne i olbrzymie  koszty związane z powstaniem hospicjum.

- Kiedyś wystarczyły chęci i odpowiednie szkolenia - mówi jedna z wolontariuszek Beata Kulaga od 11 lat związana z hospicjum:

Dziś chorzowskie hospicjum obejmuje pacjentów opieką ambulatoryjną, domową i na oddziale stacjonarnym. To jedno z najmniejszych w Polsce, bo liczące 10 łóżek hospicjum stacjonarne posiada dwie specjalizacje lekarską i pielęgniarską medycyny paliatywnej.

Problemy w czasie pandemii

Problemy finansowe i ograniczenia w funkcjonowaniu hospicjum stacjonarnego to główne problemy z jakimi w czasie pandemii przyszło się zmierzyć chorzowskiemu hospicjum. Mimo to placówka cały czas świadczyła usługi chorym wymagającym opieki paliatywnej.

- Wizyty domowe nigdy nie były zawieszone - podkreśla prezes chorzowskiego hospicjum Barbara Kopczyńska:

O ile lekarz mógł w sytuacji pacjenta stabilnego udzielić tele- porady, o tyle np. fizjoterapeuci pracują z pacjentem stale.

- Podjęte zostały jedynie niezbędne środki bezpieczeństwa - mówi Agnieszka Jaron, fizjoterapeuta w chorzowskim hospicjum:

Chorzowskie hospicjum w czasie 25 lat działalności przyjęło ponad 4700 pacjentów, którzy wymagali opieki paliatywnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama